fbpx
piątek, 10 stycznia, 2025
Strona głównaInnowacjePolskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Polskie firmy nie są gotowe na unijne wymogi?

Większość polskich przedsiębiorstw wciąż może nie być gotowa na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2, która dotyczy cyberbezpieczeństwa.

Nawet 60 proc. firm w Polsce może nie być przygotowanych na spełnienie wymogów unijnej dyrektywy NIS2 w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii Europejskiej. Agencja informacyjna Newseria Biznes alarmuje, że niespełnienie wymogów zawartych w tym akcie będzie wiązać się z wysokimi karami.

Celem przepisów NIS2 jest podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa organizacji w UE. Ma się to odbywać np. przez obowiązkowe szkolenia kadr (również kierowniczych), ale też przez wzajemne sprawdzanie przez firmy poziomu swojego bezpieczeństwa (np. u dostawców).

Zgodnie z planem państwa UE muszą wdrożyć zapisy dyrektywy najpóźniej do 17 października 2024 roku, ale według ekspertów ponad połowa firm może nie być gotowah na nowe regulacje.

Powodów tego stanu rzeczy jest kilka i jednym z podstawowych jest to, że wciąż brakuje polskiego aktu prawnego, który wprowadzałby dyrektywę NIS2 do porządku prawnego w Polsce, czyli właściwie mówimy o nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

– powiedział agencji Newseria Biznes Paweł Śmigielski, country manager Stormshield.

Polskie firmy borykają się również z brakiem specjalistów od cyberbezpieczeństwa, bo według szacunków w 2023 roku brakowało w naszym kraju co najmniej 10 tys. takich fachowców. Problemem są również kwestie finansowe, bo firmy na przygotowanie się do zmian będą musiały przeznaczyć jakieś środki.

Dyrektywa NIS2 dzieli organizacje objęte przepisami na kluczowe oraz ważne, co wpływa też na wysokość kar za niedostosowanie się do nowych wymogów. Według Pawła Śmigielskiego podmioty kluczowe muszą liczyć się z karami wynoszącymi do 10 mln euro lub 2 proc. rocznego obrotu, a podmioty ważne – do 7 mln euro lub 1,4 mln obrotu.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA