fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie start-upy dobrze sobie radzą

Polskie start-upy dobrze sobie radzą

Polskie start-upy ciągle się rozwijają i dobrze radzą sobie na globalnym rynku. Naszą specjalnością jest oprogramowanie.

Raport Fundacji StartUp Poland wykazał, że start-upy z Polski nie mogą narzekać na brak finansowania, dzięki czemu dobrze radzą sobie w Europie i na świecie. Z usług polskich start-upów korzystają nie tylko małe, ale też duże przedsiębiorstwa i korporacje.

Start-upy od oprogramowania

Portal Newseria Biznes precyzuje, że główną domeną polskich start-upów jest działalność w obszarze oprogramowania. Niemal dwie trzecie spółek oferuje klientom aplikacje – w 36 proc. są to aplikacje webowe, a w 26 proc. – mobilne.

Polska stoi software’em, a polscy informatycy mają olbrzymią renomę na świecie. Branża software’owa, która odniosła największy sukces, to przede wszystkim cyfrowa rozrywka, sektor gier. W żadnym innym sektorze nowych technologii Polska nie wykreowała aż tylu graczy na skalę co najmniej europejską. Mamy też kilku graczy rozpoznawalnych w skali globalnej i to jest niewątpliwie sukces. Dlatego uważam, że cyfrowa rozrywka – mimo że w tej chwili wyceny na Giełdzie Papierów Wartościowych istotnie spadły – to jest dalej bardzo przyszłościowa branża i jeszcze nie wszystko zostało w tym zakresie powiedziane

– powiedział agencji Newseria Biznes założyciel funduszu EEC Ventures i partner funduszu EEC Magenta, w których inwestorem jest Grupa Tauron.

Polskie start-upy najczęściej działają w branży AI i machine learning (21 proc.), produktywności i zarządzania (14 proc.), analityki – research tools, business intelligence (13 proc.), HRtech i HR tools oraz medtech (po 12 proc.) i wspierają różnorakie usługi finansowe (10 proc.).

Polskie start-upy za swoją grupę docelową w niemal dwóch trzecich przypadkach wskazują na B2B, czyli firmy małe i średnie, które zatrudniają do 250 osób. Drugie w kolejności są firmy duże i korporacje zatrudniające ponad 250 osób (62 proc.). Klienci indywidualni są grupą docelową dla 35 proc. start-upów, a klienci instytucjonalni – dla 30 proc. podmiotów.

Według Fundacji Startup Poland w Polsce działa ok. 5 tys. start-upów, a najbardziej znane to Booksy, DocPlanner oraz Brainly.

Kolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA