fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie start-upy dobrze sobie radzą

Polskie start-upy dobrze sobie radzą

Polskie start-upy ciągle się rozwijają i dobrze radzą sobie na globalnym rynku. Naszą specjalnością jest oprogramowanie.

Raport Fundacji StartUp Poland wykazał, że start-upy z Polski nie mogą narzekać na brak finansowania, dzięki czemu dobrze radzą sobie w Europie i na świecie. Z usług polskich start-upów korzystają nie tylko małe, ale też duże przedsiębiorstwa i korporacje.

Start-upy od oprogramowania

Portal Newseria Biznes precyzuje, że główną domeną polskich start-upów jest działalność w obszarze oprogramowania. Niemal dwie trzecie spółek oferuje klientom aplikacje – w 36 proc. są to aplikacje webowe, a w 26 proc. – mobilne.

Polska stoi software’em, a polscy informatycy mają olbrzymią renomę na świecie. Branża software’owa, która odniosła największy sukces, to przede wszystkim cyfrowa rozrywka, sektor gier. W żadnym innym sektorze nowych technologii Polska nie wykreowała aż tylu graczy na skalę co najmniej europejską. Mamy też kilku graczy rozpoznawalnych w skali globalnej i to jest niewątpliwie sukces. Dlatego uważam, że cyfrowa rozrywka – mimo że w tej chwili wyceny na Giełdzie Papierów Wartościowych istotnie spadły – to jest dalej bardzo przyszłościowa branża i jeszcze nie wszystko zostało w tym zakresie powiedziane

– powiedział agencji Newseria Biznes założyciel funduszu EEC Ventures i partner funduszu EEC Magenta, w których inwestorem jest Grupa Tauron.

Polskie start-upy najczęściej działają w branży AI i machine learning (21 proc.), produktywności i zarządzania (14 proc.), analityki – research tools, business intelligence (13 proc.), HRtech i HR tools oraz medtech (po 12 proc.) i wspierają różnorakie usługi finansowe (10 proc.).

Polskie start-upy za swoją grupę docelową w niemal dwóch trzecich przypadkach wskazują na B2B, czyli firmy małe i średnie, które zatrudniają do 250 osób. Drugie w kolejności są firmy duże i korporacje zatrudniające ponad 250 osób (62 proc.). Klienci indywidualni są grupą docelową dla 35 proc. start-upów, a klienci instytucjonalni – dla 30 proc. podmiotów.

Według Fundacji Startup Poland w Polsce działa ok. 5 tys. start-upów, a najbardziej znane to Booksy, DocPlanner oraz Brainly.

Kolejny jednorożec w Polsce? Sukces polskiego start-upu

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA