fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaPrąd w Polsce podrożeje – co dalej z fotowoltaiką?

Prąd w Polsce podrożeje – co dalej z fotowoltaiką?

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ma nadzieję, że uwolnienie cen energii nie będzie skutkowało dużymi wzrostami cen prądu.

Szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska podczas wizyty w radiu RMF FM zdradziła, że jej ministerstwo pracuje nad normalizacją i stabilizacją sytuacji na rynku energii, a także chce przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu, które dzisiaj w Polsce jest dwa razy większe niż w Europie Zachodniej. Minister dodała również, że rząd chce wprowadzić korzystniejsze rozliczanie dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych na zasadach net-billingu.

Minister zapowiedziała, że jeśli chodzi o dopłaty do prądu w przyszłości, to na pewno będzie obowiązywało kryterium dochodowe, aby mocniej wesprzeć najuboższych Polaków. Podczas rozmowy Paulina Hennig-Kloska została zapytana, czy po uwolnieniu cen energii prąd podrożeje o 200 proc.

Nie, takich podwyżek nie ma. Bazujemy na cenach z 2021 roku. W międzyczasie pensje i ceny poszły w górę o jakieś 30-40 proc., bo przecież mieliśmy dość wysoką inflację, więc punkt wyjścia jest dość niski. Natomiast naszym celem jest dalsza strukturalna poprawa cen na rynku energii. Taryfy na rynku spadły o jakieś 30 proc.

– odpowiedziała szefowa resortu klimatu.

Minister dodała, że tylko w pierwszej połowie 2024 roku zamrożone ceny energii będą kosztować budżet około 15 mld złotych.

Net-billing do zmiany?

Podczas wizyty w RMF FM minister Hennig-Kloska odniosła się również do tematu instalacji fotowoltaicznych i systemu ich rozliczania. Dzisiaj w Polsce obowiązuje net-billing, polegający na sprzedawaniu wyprodukowanej nadwyżki energii przez prosumenta i później odkupywaniu jej od zakładu energetycznego. Jest to mniej korzystny system od wcześniejszego net-meteringu, w którym prosument rozliczał się za prąd ilościowo, czyli (przy mikroinstalacjach) że za jedną 1 kWh wprowadzoną do sieci mógł pobrać za darmo 0,8 kWh (lub 0,7 przy większych instalacjach).

Tak, w departamencie OZE trwają prace nad tym, co możemy zrobić, by poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. Docelowo ma to poprawić opłacalność prosumenckich instalacji. Zmieniło się prawodawstwo unijne i na pewno powrót do starych zasad nie jest możliwy

– powiedziała minister Hennig-Kloska.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA