fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaPrywatna energetyka jądrowa w Polsce. Czy to możliwe?

Prywatna energetyka jądrowa w Polsce. Czy to możliwe?

Rząd zastanawia się, czy w Polsce jest w miejsce na prywatną energetykę jądrową, czy też powinien być to obszar zarezerwowany wyłącznie dla państwa.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando powiedział, że rząd wkrótce najpewniej zdecyduje, czy w Polsce jest miejsce na prywatną energetykę jądrową. W jego opinii nie wiadomo również, czy prywatni inwestorzy w energetyce jądrowej zostaliby zaakceptowani przez społeczeństwo.

Przedstawiciel rządu za przykład udziału prywatnego kapitału w branży jądrowej podał spółkę utworzoną przez Orlen i Synthos w celu budowy małych reaktorów jądrowych. Jego zdaniem, podział udziałów w tej spółce po 50 proc. nie zapewnia Skarbowi Państwa efektywnej kontroli nad tym przedsięwzięciem.

Jest pytanie, czy prywatni inwestorzy będą akceptowani przez społeczeństwo i administrację. Dodatkowo firma koreańska nie ma dużego doświadczenia w budowie reaktorów na terenie Europy. Ostatni projekt przeprowadzony przez tę firmę był w krajach arabskich, a tam chociażby wymogi dotyczące środowiska czy procedury administracyjne są zupełnie inne. Słyszeliśmy też, że istnieje spór o własności intelektualne między amerykańskim Westinghouse i Koreańczykami

– powiedział Maciej Bando.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce miała ruszyć w 2033 roku, choć zdaniem Macieja Bando jest to termin bardzo trudny do utrzymania. W opinii pełnomocnika rządu poprzednie władze za późno zaczęły działać w obszarze energetyki jądrowej, a przyspieszenie w budowie nastąpiło dopiero w 2023 roku. Zdaniem Macieja Bando budowa elektrowni jądrowej może ruszyć w 2026 roku, ale możliwy jest poślizg, bo konieczne będzie zamknięcie finansowania tej inwestycji, a do tego potrzebne są zgody z Komisji Europejskiej dotyczące pomocy publicznej.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA