fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja powoli, ale całkowicie przemebluje rynek pracy

Sztuczna inteligencja powoli, ale całkowicie przemebluje rynek pracy

Eksperci przewidują, że AI będzie miała wpływ na około 40 proc. miejsc pracy na całym świecie oraz na 60 proc. zawodów. Niektóre z nich w ogóle znikną, a szczególnie narażeni na utratę pracy są starsi pracownicy i w gospodarkach krajów najlepiej rozwiniętych.

Z badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wynika, że sztuczna inteligencja będzie miała przemożny wpływ zwłaszcza na miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji oraz w gospodarkach wysoko rozwiniętych i dotknie 60 proc. zawodów, które będą zanikać. Powodem ich zanikania będzie powstawanie nowych prac „zorientowanych na zadania poznawcze”. Jednocześnie gospodarki wysoko rozwinięte odniosą większe korzyści ze sztucznej inteligencji niż gospodarki słabiej rozwinięte i wschodzące.

Pogłębienie nierówności

Eksperci MFW uważają też, że połowa stanowisk pracy zmieniających się dzięki wprowadzeniu sztucznej inteligencji ma szansę na osiągnięcie wyższej produktywności. Odbywać się to będzie niestety kosztem dalszej utraty miejsc pracy, które obecnie zajmują się ludzie. Już teraz powstaje ciśnienie na obniżanie płac oraz ograniczanie miejsc zatrudnienia w wielu zawodach. Część z nich może nawet zupełnie zniknąć. Wpływ sztucznej inteligencji na wysokość wynagrodzeń będzie zależał przede wszystkim od poziomu, w jakim może ona usprawnić pracę pracowników o wysokich dochodach. W raporcie MFW znalazło się stwierdzenie, że AI może pogłębić „nierówność dochodów i majątku w obrębie krajów”.

– W większości scenariuszy prawdopodobnie pogorszy ogólną nierówność, co jest niepokojącym trendem, którym decydenci muszą aktywnie się zająć, aby zapobiec dalszemu podsycaniu napięć społecznych przez technologię – ostrzega Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW.

W tej sytuacji, w opinii MFW: „Kluczowe znaczenie ma utworzenie przez kraje kompleksowych sieci zabezpieczeń społecznych i oferowanie programów przekwalifikowania pracownikom. Na rynkach wschodzących 40 procent miejsc pracy będzie narażonych na działanie sztucznej inteligencji, podczas gdy w krajach rozwijających się odsetek ten wyniesie 26 procent. Oznacza to, że mniej rozwinięte gospodarki są narażone na mniejsze ryzyko ze strony sztucznej inteligencji. Są jednak również mniej przygotowane na korzystanie z zalet sztucznej inteligencji, ponieważ nie mają infrastruktury ani wykwalifikowanej siły roboczej, co pogłębia przepaść cyfrową i dysproporcje w dochodach między krajami” – czytamy w raporcie.

AI jest kosztowna

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę także na wyniki prac badaczy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), którzy podjęli się sprawdzenia, czy sztuczna inteligencja jest dla pracodawców bardziej opłacalna niż zatrudnianie pracowników. Naukowcy przebadali w tym celu 800 zawodów. Wniosek z tego badania może być dla wielu pocieszający, bo pomysł masowego zastąpienia pracowników przez sztuczną inteligencję jest niewykonalny ze względu na związane z tym wysokie koszty. W badaniu przywołano przykład piekarza, który musi dopilnować między innymi używania właściwych (i w odpowiedniej proporcji) składników wypieku, by zachować wysoką jakość produktu. Okazuje się, że obecne możliwości AI w zakresie kontroli jakości nie wystarczyłaby do „opracowania, wdrożenia i utrzymania systemu wizji komputerowej”, który byłby opłacalny dla pracodawcy. Obecnie jedynie 23 proc. zajęć da się zautomatyzować nakładem kosztów, które będą opłacalne dla właścicieli firm. Dlatego wchodzenie AI w szerszym zakresie do przemysłu będzie znacznie wolniejsze niż dotąd przewidywano.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Zdecydowana większość producentów uważa, że w najbliższych kilku latach sposób działania ich firm zostanie zmieniony przez wpływ technologii cyfrowych.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA