fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeSztuczna inteligencja powoli, ale całkowicie przemebluje rynek pracy

Sztuczna inteligencja powoli, ale całkowicie przemebluje rynek pracy

Eksperci przewidują, że AI będzie miała wpływ na około 40 proc. miejsc pracy na całym świecie oraz na 60 proc. zawodów. Niektóre z nich w ogóle znikną, a szczególnie narażeni na utratę pracy są starsi pracownicy i w gospodarkach krajów najlepiej rozwiniętych.

Z badania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wynika, że sztuczna inteligencja będzie miała przemożny wpływ zwłaszcza na miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji oraz w gospodarkach wysoko rozwiniętych i dotknie 60 proc. zawodów, które będą zanikać. Powodem ich zanikania będzie powstawanie nowych prac „zorientowanych na zadania poznawcze”. Jednocześnie gospodarki wysoko rozwinięte odniosą większe korzyści ze sztucznej inteligencji niż gospodarki słabiej rozwinięte i wschodzące.

Pogłębienie nierówności

Eksperci MFW uważają też, że połowa stanowisk pracy zmieniających się dzięki wprowadzeniu sztucznej inteligencji ma szansę na osiągnięcie wyższej produktywności. Odbywać się to będzie niestety kosztem dalszej utraty miejsc pracy, które obecnie zajmują się ludzie. Już teraz powstaje ciśnienie na obniżanie płac oraz ograniczanie miejsc zatrudnienia w wielu zawodach. Część z nich może nawet zupełnie zniknąć. Wpływ sztucznej inteligencji na wysokość wynagrodzeń będzie zależał przede wszystkim od poziomu, w jakim może ona usprawnić pracę pracowników o wysokich dochodach. W raporcie MFW znalazło się stwierdzenie, że AI może pogłębić „nierówność dochodów i majątku w obrębie krajów”.

– W większości scenariuszy prawdopodobnie pogorszy ogólną nierówność, co jest niepokojącym trendem, którym decydenci muszą aktywnie się zająć, aby zapobiec dalszemu podsycaniu napięć społecznych przez technologię – ostrzega Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca MFW.

W tej sytuacji, w opinii MFW: „Kluczowe znaczenie ma utworzenie przez kraje kompleksowych sieci zabezpieczeń społecznych i oferowanie programów przekwalifikowania pracownikom. Na rynkach wschodzących 40 procent miejsc pracy będzie narażonych na działanie sztucznej inteligencji, podczas gdy w krajach rozwijających się odsetek ten wyniesie 26 procent. Oznacza to, że mniej rozwinięte gospodarki są narażone na mniejsze ryzyko ze strony sztucznej inteligencji. Są jednak również mniej przygotowane na korzystanie z zalet sztucznej inteligencji, ponieważ nie mają infrastruktury ani wykwalifikowanej siły roboczej, co pogłębia przepaść cyfrową i dysproporcje w dochodach między krajami” – czytamy w raporcie.

AI jest kosztowna

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę także na wyniki prac badaczy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), którzy podjęli się sprawdzenia, czy sztuczna inteligencja jest dla pracodawców bardziej opłacalna niż zatrudnianie pracowników. Naukowcy przebadali w tym celu 800 zawodów. Wniosek z tego badania może być dla wielu pocieszający, bo pomysł masowego zastąpienia pracowników przez sztuczną inteligencję jest niewykonalny ze względu na związane z tym wysokie koszty. W badaniu przywołano przykład piekarza, który musi dopilnować między innymi używania właściwych (i w odpowiedniej proporcji) składników wypieku, by zachować wysoką jakość produktu. Okazuje się, że obecne możliwości AI w zakresie kontroli jakości nie wystarczyłaby do „opracowania, wdrożenia i utrzymania systemu wizji komputerowej”, który byłby opłacalny dla pracodawcy. Obecnie jedynie 23 proc. zajęć da się zautomatyzować nakładem kosztów, które będą opłacalne dla właścicieli firm. Dlatego wchodzenie AI w szerszym zakresie do przemysłu będzie znacznie wolniejsze niż dotąd przewidywano.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA