Grupa TAURON poinformowała, że w tym roku zainwestuje w sieci elektroenergetyczne aż 2,4 miliarda złotych. Mowa tutaj o przebudowie istniejących sieci, ale też o przyłączeniach nowych klientów, w tym OZE.
Operatorzy mają nowe wyzwania
Tak wysokie nakłady inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne są spowodowane przestarzałą istniejącą siecią, która nie była projektowana i budowana na potrzeby współpracy z wieloma niestabilnymi źródłami zasilania.
Z naszych analiz wynika, że na realizację ambitnej strategii inwestycyjnej tylko do 2030 roku potrzebujemy w obszarze dystrybucji dodatkowych środków finansowych na poziomie około 11,5 mld zł. Powodzenie transformacji energetycznej jest uwarunkowane rozwojem i modernizacją sieci dystrybucyjnych w kierunku tzw. sieci inteligentnych. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie
– powiedział w informacji prasowej Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON.
Inwestycje są konieczne również z uwagi na nowe regulacje unijne i krajowe, uwzględniając tutaj dalszą poprawę wskaźników jakościowych dostaw energii (CTP, CP), które określają między innymi możliwy dopuszczalny czas jednostkowy oraz łączny przerw w dostawie energii dla klientów. Aby dotrzymać tych wymogów sieć musi być nowoczesna i stabilna.
Kluczowe inwestycje
TAURON wymienił również najważniejsze inwestycje na najbliższy rok, wśród których znalazła się budowa stacji elektroenergetycznej 110 kV Pyrzowice Lotnisko wraz z liniami zasilającymi, umożliwiająca rozbudowę śląskiego portu lotniczego. Poza tym spółka chce poprawić bezpieczeństwo zasilania Żywiecczyzny.
Inne ważne inwestycje dotyczą Dolnego Śląska, gdzie koncern planuje m.in. budowę linii kablowej wysokiego napięcia Krzywa – Bolesławiec Tysiąclecia. W Małopolsce natomiast budowane są Główne Punkty Zasilania Kurdwanów, Zawada i Muchówka, a w województwie opolskim trwa budowa dużej stacji wysokiego napięcia 110/15 kV Gogolin wraz z liniami 110 kV