fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaTAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.

Grupa TAURON poinformowała, że w tym roku zainwestuje w sieci elektroenergetyczne aż 2,4 miliarda złotych. Mowa tutaj o przebudowie istniejących sieci, ale też o przyłączeniach nowych klientów, w tym OZE.

Operatorzy mają nowe wyzwania

Tak wysokie nakłady inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne są spowodowane przestarzałą istniejącą siecią, która nie była projektowana i budowana na potrzeby współpracy z wieloma niestabilnymi źródłami zasilania.

Z naszych analiz wynika, że na realizację ambitnej strategii inwestycyjnej tylko do 2030 roku potrzebujemy w obszarze dystrybucji dodatkowych środków finansowych na poziomie około 11,5 mld zł. Powodzenie transformacji energetycznej jest uwarunkowane rozwojem i modernizacją sieci dystrybucyjnych w kierunku tzw. sieci inteligentnych. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie

– powiedział w informacji prasowej Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON.

Inwestycje są konieczne również z uwagi na nowe regulacje unijne i krajowe, uwzględniając tutaj dalszą poprawę wskaźników jakościowych dostaw energii (CTP, CP), które określają między innymi możliwy dopuszczalny czas jednostkowy oraz łączny przerw w dostawie energii dla klientów. Aby dotrzymać tych wymogów sieć musi być nowoczesna i stabilna.

Kluczowe inwestycje

TAURON wymienił również najważniejsze inwestycje na najbliższy rok, wśród których znalazła się budowa stacji elektroenergetycznej 110 kV Pyrzowice Lotnisko wraz z liniami zasilającymi, umożliwiająca rozbudowę śląskiego portu lotniczego. Poza tym spółka chce poprawić bezpieczeństwo zasilania Żywiecczyzny.

Inne ważne inwestycje dotyczą Dolnego Śląska, gdzie koncern planuje m.in. budowę linii kablowej wysokiego napięcia Krzywa – Bolesławiec Tysiąclecia. W Małopolsce natomiast budowane są Główne Punkty Zasilania Kurdwanów, Zawada i Muchówka, a w województwie opolskim trwa budowa dużej stacji wysokiego napięcia 110/15 kV Gogolin wraz z liniami 110 kV

Źródło: TAURON
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Większość Polaków nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych, a połowa zaakceptowałaby atom w swojej okolicy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

W efekcie realizacji transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej w Niemczech ogłoszono, że dostawy energii elektrycznej będą ograniczane w wybranych godzinach.
2 MIN CZYTANIA

Włoska prawica chce powrotu do energii atomowej

Włoski parlament wezwał rząd do podjęcia działań mających na celu większe otwarcie kraju na energię atomową i uznanie jej za taką, która pochodzi z „czystych źródeł”.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

Reklamy online mają w Polsce coraz większe znaczenie

W 2022 roku w Polsce znacznie wzrosła wartość rynku reklamy internetowej, a dynamika wzrostu wróciła do wyników sprzed pandemii.
2 MIN CZYTANIA