fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaTAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.

Grupa TAURON poinformowała, że w tym roku zainwestuje w sieci elektroenergetyczne aż 2,4 miliarda złotych. Mowa tutaj o przebudowie istniejących sieci, ale też o przyłączeniach nowych klientów, w tym OZE.

Operatorzy mają nowe wyzwania

Tak wysokie nakłady inwestycyjne na sieci elektroenergetyczne są spowodowane przestarzałą istniejącą siecią, która nie była projektowana i budowana na potrzeby współpracy z wieloma niestabilnymi źródłami zasilania.

Z naszych analiz wynika, że na realizację ambitnej strategii inwestycyjnej tylko do 2030 roku potrzebujemy w obszarze dystrybucji dodatkowych środków finansowych na poziomie około 11,5 mld zł. Powodzenie transformacji energetycznej jest uwarunkowane rozwojem i modernizacją sieci dystrybucyjnych w kierunku tzw. sieci inteligentnych. Bez przebudowy sieci, niezależnie od tego ile energii z OZE wyprodukujemy, system elektroenergetyczny nie będzie funkcjonował efektywnie

– powiedział w informacji prasowej Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON.

Inwestycje są konieczne również z uwagi na nowe regulacje unijne i krajowe, uwzględniając tutaj dalszą poprawę wskaźników jakościowych dostaw energii (CTP, CP), które określają między innymi możliwy dopuszczalny czas jednostkowy oraz łączny przerw w dostawie energii dla klientów. Aby dotrzymać tych wymogów sieć musi być nowoczesna i stabilna.

Kluczowe inwestycje

TAURON wymienił również najważniejsze inwestycje na najbliższy rok, wśród których znalazła się budowa stacji elektroenergetycznej 110 kV Pyrzowice Lotnisko wraz z liniami zasilającymi, umożliwiająca rozbudowę śląskiego portu lotniczego. Poza tym spółka chce poprawić bezpieczeństwo zasilania Żywiecczyzny.

Inne ważne inwestycje dotyczą Dolnego Śląska, gdzie koncern planuje m.in. budowę linii kablowej wysokiego napięcia Krzywa – Bolesławiec Tysiąclecia. W Małopolsce natomiast budowane są Główne Punkty Zasilania Kurdwanów, Zawada i Muchówka, a w województwie opolskim trwa budowa dużej stacji wysokiego napięcia 110/15 kV Gogolin wraz z liniami 110 kV

Źródło: TAURON
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA