fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaTurcja odkryła potężne złoża ropy na wschodzie kraju

Turcja odkryła potężne złoża ropy na wschodzie kraju

Zasobność nowo odkrytych złóż ropy naftowej w Turcji szacowana jest na miliard baryłek. Docelowo eksploatacja ma sięgnąć poziomu 100 tys. baryłek dziennie. Złoża te mają przycznić się do budowy niezależności energetycznej tego kraju.

Dotychczas Turcja importowała znaczną część niezbędnej do funkcjonowania kraju ropy naftowej i gazu. W ostatnich tygodniach zaczęła jednak eksploatację własnych złóż gazu i odkryła nowe zasoby ropy.

Miliard baryłek do wydobycia

Państwowy koncern Turkish Petroleum (TPAO) poinformował o znalezieniu złóż, których zasobność jest szacowana na miliard baryłek. Znajdują się w położonej na południowym wschodzie kraju, w prowincji Sirnak.

Pierwsze odwierty wykonane w pobliżu miasta Cizre pozwalają na wydobycie 10 tysięcy baryłek dziennie. Docelowo eksploatacja ma sięgnąć poziomu 100 tysięcy baryłek dziennie. Oznacza to podwojenie liczby obecnie pozyskiwanego w kraju surowca.

Szansa na niezależność energetyczną

Aktualnie tylko 10 procent zużywanej w Turcji ropy pochodzi z własnego wydobycia, a reszta jest importowana; głównie z Rosji, Iranu i Azerbejdżanu.

Kilka tygodni temu Turcja rozpoczęła eksploatację nowych złóż gazu.

Podkreślanie budowy własnej niezależności energetycznej, zarówno przez wydobycie surowców naturalnych, jak i rozwój odnawialnych źródeł energii, jest ważną częścią propagandy rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, która prowadzi kampanię  przed zaplanowanymi na najbliższą niedzielę wyborami parlamentarnymi.

Źródło: english.alarabiya.net
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA