fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaTurcja odkryła potężne złoża ropy na wschodzie kraju

Turcja odkryła potężne złoża ropy na wschodzie kraju

Zasobność nowo odkrytych złóż ropy naftowej w Turcji szacowana jest na miliard baryłek. Docelowo eksploatacja ma sięgnąć poziomu 100 tys. baryłek dziennie. Złoża te mają przycznić się do budowy niezależności energetycznej tego kraju.

Dotychczas Turcja importowała znaczną część niezbędnej do funkcjonowania kraju ropy naftowej i gazu. W ostatnich tygodniach zaczęła jednak eksploatację własnych złóż gazu i odkryła nowe zasoby ropy.

Miliard baryłek do wydobycia

Państwowy koncern Turkish Petroleum (TPAO) poinformował o znalezieniu złóż, których zasobność jest szacowana na miliard baryłek. Znajdują się w położonej na południowym wschodzie kraju, w prowincji Sirnak.

Pierwsze odwierty wykonane w pobliżu miasta Cizre pozwalają na wydobycie 10 tysięcy baryłek dziennie. Docelowo eksploatacja ma sięgnąć poziomu 100 tysięcy baryłek dziennie. Oznacza to podwojenie liczby obecnie pozyskiwanego w kraju surowca.

Szansa na niezależność energetyczną

Aktualnie tylko 10 procent zużywanej w Turcji ropy pochodzi z własnego wydobycia, a reszta jest importowana; głównie z Rosji, Iranu i Azerbejdżanu.

Kilka tygodni temu Turcja rozpoczęła eksploatację nowych złóż gazu.

Podkreślanie budowy własnej niezależności energetycznej, zarówno przez wydobycie surowców naturalnych, jak i rozwój odnawialnych źródeł energii, jest ważną częścią propagandy rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, która prowadzi kampanię  przed zaplanowanymi na najbliższą niedzielę wyborami parlamentarnymi.

Źródło: english.alarabiya.net
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA