fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaTurcja odkryła potężne złoża ropy na wschodzie kraju

Turcja odkryła potężne złoża ropy na wschodzie kraju

Zasobność nowo odkrytych złóż ropy naftowej w Turcji szacowana jest na miliard baryłek. Docelowo eksploatacja ma sięgnąć poziomu 100 tys. baryłek dziennie. Złoża te mają przycznić się do budowy niezależności energetycznej tego kraju.

Dotychczas Turcja importowała znaczną część niezbędnej do funkcjonowania kraju ropy naftowej i gazu. W ostatnich tygodniach zaczęła jednak eksploatację własnych złóż gazu i odkryła nowe zasoby ropy.

Miliard baryłek do wydobycia

Państwowy koncern Turkish Petroleum (TPAO) poinformował o znalezieniu złóż, których zasobność jest szacowana na miliard baryłek. Znajdują się w położonej na południowym wschodzie kraju, w prowincji Sirnak.

Pierwsze odwierty wykonane w pobliżu miasta Cizre pozwalają na wydobycie 10 tysięcy baryłek dziennie. Docelowo eksploatacja ma sięgnąć poziomu 100 tysięcy baryłek dziennie. Oznacza to podwojenie liczby obecnie pozyskiwanego w kraju surowca.

Szansa na niezależność energetyczną

Aktualnie tylko 10 procent zużywanej w Turcji ropy pochodzi z własnego wydobycia, a reszta jest importowana; głównie z Rosji, Iranu i Azerbejdżanu.

Kilka tygodni temu Turcja rozpoczęła eksploatację nowych złóż gazu.

Podkreślanie budowy własnej niezależności energetycznej, zarówno przez wydobycie surowców naturalnych, jak i rozwój odnawialnych źródeł energii, jest ważną częścią propagandy rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, która prowadzi kampanię  przed zaplanowanymi na najbliższą niedzielę wyborami parlamentarnymi.

Źródło: english.alarabiya.net
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Większość Polaków nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych, a połowa zaakceptowałaby atom w swojej okolicy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

W efekcie realizacji transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej w Niemczech ogłoszono, że dostawy energii elektrycznej będą ograniczane w wybranych godzinach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA