fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeUkraińskie firmy przenoszą się do Polski

Ukraińskie firmy przenoszą się do Polski

Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomaga firmom z Ukrainy w relokacji.

Prezes PAIH Krzysztof Drynda zdradził, że aktualnie agencja prowadzi 12 projektów, których celem jest relokacja firm z Ukrainy. Są to firmy ukraińskie, ale też założone przez zagraniczne koncerny zajmujące się produkcją i świadczeniem różnego rodzaju usług.

– Wojna w Ukrainie, spowodowała zamknięcie albo ograniczenie działalności wielu firm z rejonów objętych konfliktem, dlatego część z nich szuka alternatywnego miejsca do prowadzenia biznesu m.in. w Polsce – powiedział prezes Drynda. – Relokacja to trudny proces m.in. ze względu na brak możliwości przewiezienia parku maszynowego, rozproszenie po całym świecie pracowników czy zakaz opuszczania Ukrainy przez mężczyzn – dodał Drynda.

Prezes PAIH zaznaczył, że Polska nie ma zamiaru konkurować z Ukrainą o projekty inwestycyjne i zabierać przedsiębiorstw, które tam działają, a tylko chce pomóc biznesowi w miarę normalnie funkcjonować mimo wojny. Dlatego też przedsiębiorcom oferowane jest wsparcie w wyborze miejsca lokalizacji oraz konsulting odnośnie przepisów prawnych i podatkowych w Polsce. PAIH pomaga firmom nawet nawiązać kontakty z potencjalnymi kontrahentami oraz oferuje wsparcie rekrutacyjne.

Od wybuchu wojny znacząco wzrosło zainteresowanie programem Poland Business Harbour, który ma ułatwić relokację do Polski specjalistom z branży IT, ale też start-upom oraz innym firmom. Tylko od lutego PAIH wydała aż 22 tys. rekomendacji wizowych dla osób ze wschodu, podczas gdy w całym pierwszym roku działania programu, który ruszył w lipcu 2021 r., było to 3,5 tys. rekomendacji.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA