fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaEkologiaUE redukuje emisje gazów, świat idzie w przeciwnym kierunku

UE redukuje emisje gazów, świat idzie w przeciwnym kierunku

Chociaż gospodarki państw Unii Europejskiej systematycznie ograniczają emisje gazów cieplarnianych, to ma to niewielki wpływ na zanieczyszczenia powstające na całym świecie.

Ostatnie 14 lat przyniosło w gospodarkach państwach Unii Europejskiej gwałtowny spadek emisji gazów przyczyniających się do zjawiska globalnego ocieplenia. 

Dane podsumowujące spadek emisji zanieczyszczeń w UE opublikował Eurostat. Obejmują one okres od początku 2008 (gdy rozpoczęto zbierać informacje na ten temat według określonej metodologii) do końca 2022 r. 

Unia ogranicza emisję

Zgodnie z opublikowanym raportem, w 2022 r. ilość gazów cieplarnianych powstałych w wyniku działalności gospodarczej w Unii Europejskiej sięgną 3,6 mld ton ekwiwalentu CO₂.  Ekwiwalent to uniwersalna jednostka służąca do pomiaru emisji różnych gazów cieplarnianych, uwzględniająca przeliczenie ich ilości na równoważnik ilość dwutlenku węgla, generującego taki sam wpływ na globalne ocieplenie. 

Oznacza to, że ekwiwalent w poprzednim roku był o 22 proc. mniejszy od tego, który notowano w 2008 r. 

Największy udział w emisji ma działalność związana z produkcją energii czy gazu. Drugie miejsce zajmuje przemysł, a kolejne generowane są przez gospodarstwa domowe, budownictwo, transport, rolnictwo i rybołówstwo oraz górnictwo i wydobycie. W tym ostatnim sektorze zanotowano największy (o 40 proc.) spadek emisji między rokiem 2008, a 2022. 

Świat idzie w przeciwnym kierunku

Unijne wysiłki w tym kierunku niosą za sobą gigantyczne koszty kolejnych tzw. zielonych projektów, które ponoszą ostatecznie wszyscy mieszkańcy Wspólnoty. Tymczasem w skali globalnej można zauważyć odwrotne trendy. Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) pokazują, że w latach 2008–2022 światowa emisja dwutlenku węgla powstałego w wyniku procesów przemysłowych i produkcji energii wzrosła o 15 proc., co oznacza, że inne kraje z potężną nawiązką przykrywają wysiłki Brukseli. 

www.iea.org, ec.europa.eu
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA