fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeW Polsce mamy coraz mniej inwestycji

W Polsce mamy coraz mniej inwestycji

Utrzymująca się wysoka inflacja oraz rosnące koszty obsługi długu publicznego to nie jedyne problemy Polski, która boryka się też ze spadkiem liczby inwestycji.

Choć kraje Europy Środkowo-Wschodniej stosunkowo dobrze poradziły sobie z kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa, to jednak Polska pozostaje w tyle za krajami regionu, jeśli chodzi o inwestycje – wynika z raportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaprezentowanego podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Portal Newseria Biznes wskazuje, że wartość inwestycji w relacji do PKB w Polsce spadła z 23,1 proc. w 2008 r. do 16,8 proc. w 2022 r., a do 2025 r. wskaźnik ten może wynosić już 16,4 proc. Presję na taki scenariusz wywiera wysoka inflacja, wartość stóp procentowych, spowolnienie wzrostu gospodarczego, niepewność związana z wojną na Ukrainie oraz brak przełożenia spadku cen energii na ceny detaliczne.

Poziom inwestycji zależy oczywiście od inwestycji publicznych, od środków, które możemy pozyskać chociażby z Unii Europejskiej. A jeżeli chodzi o firmy i inwestycje prywatne, to tu musi się ustabilizować sytuacja gospodarcza. Tymczasem wciąż mamy jednak do czynienia z niepewnością, która jest nawet gorsza niż ryzyko. W tym kontekście nie ma się co dziwić, że przedsiębiorstwa niechętnie inwestują. Dlatego też ważne jest, żeby przepisy prawne nie zmieniały się cały czas, żeby one zapewniały przedsiębiorcom pewną stabilizację

– powiedział agencji Newseria Biznes prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH.

Choć ogólny wydźwięk raportu SGH jest pozytywny, a prognozy gospodarcze na przyszłość są dobre, to jednak prof. Wachowiak wzywa do rozsądku, a także do pilnego pozyskania środków z KPO. W jego opinii te pieniądze są niezbędne, jeśli polska gospodarka chce pozostać konkurencyjna, nowoczesna i nadal odporna na kryzysy.

Źródło: Newseria Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA