fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjeW Polsce mamy coraz mniej inwestycji

W Polsce mamy coraz mniej inwestycji

Utrzymująca się wysoka inflacja oraz rosnące koszty obsługi długu publicznego to nie jedyne problemy Polski, która boryka się też ze spadkiem liczby inwestycji.

Choć kraje Europy Środkowo-Wschodniej stosunkowo dobrze poradziły sobie z kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa, to jednak Polska pozostaje w tyle za krajami regionu, jeśli chodzi o inwestycje – wynika z raportu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaprezentowanego podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Portal Newseria Biznes wskazuje, że wartość inwestycji w relacji do PKB w Polsce spadła z 23,1 proc. w 2008 r. do 16,8 proc. w 2022 r., a do 2025 r. wskaźnik ten może wynosić już 16,4 proc. Presję na taki scenariusz wywiera wysoka inflacja, wartość stóp procentowych, spowolnienie wzrostu gospodarczego, niepewność związana z wojną na Ukrainie oraz brak przełożenia spadku cen energii na ceny detaliczne.

Poziom inwestycji zależy oczywiście od inwestycji publicznych, od środków, które możemy pozyskać chociażby z Unii Europejskiej. A jeżeli chodzi o firmy i inwestycje prywatne, to tu musi się ustabilizować sytuacja gospodarcza. Tymczasem wciąż mamy jednak do czynienia z niepewnością, która jest nawet gorsza niż ryzyko. W tym kontekście nie ma się co dziwić, że przedsiębiorstwa niechętnie inwestują. Dlatego też ważne jest, żeby przepisy prawne nie zmieniały się cały czas, żeby one zapewniały przedsiębiorcom pewną stabilizację

– powiedział agencji Newseria Biznes prof. Piotr Wachowiak, rektor SGH.

Choć ogólny wydźwięk raportu SGH jest pozytywny, a prognozy gospodarcze na przyszłość są dobre, to jednak prof. Wachowiak wzywa do rozsądku, a także do pilnego pozyskania środków z KPO. W jego opinii te pieniądze są niezbędne, jeśli polska gospodarka chce pozostać konkurencyjna, nowoczesna i nadal odporna na kryzysy.

Źródło: Newseria Biznes

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA