fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeWojna winduje ceny złota

Wojna winduje ceny złota

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę znacznie wzrosła wartość złota, a cena uncji przekroczyła już 9 tys. zł – podaje agencja prasowa Newseria Biznes.

Według portalu te rekordowe poziomy to skutek odwracania się inwestorów od walut i innych aktywów, a także efekt inflacji. Rosnące ceny surowców energetycznych eksportowanych przez Rosję oraz zbóż sprzedawanych przez Ukrainę, a także wstrzymany handel z tymi krajami, tylko napędzają inflację, która i tak rosła ze względu na stymulację fiskalną, będącą konsekwencją pandemii koronawirusa. Inflacja w lutym wyniosła w Polsce 8,1 proc., podczas gdy dostępne w Polsce lokaty bankowe nie przekraczają 4 proc. i wymagają od inwestorów spełnienia dodatkowych warunków. I tutaj właśnie pojawia się złoto jako doskonała alternatywa do inwestycji.

− W ostatnim czasie obserwujemy również wzrost zainteresowania Polaków złotem inwestycyjnym. To zainteresowanie nie zaczęło się teraz, ten ciągły wzrost obserwujemy tak naprawdę od 2019 roku. Polacy szukają alternatyw przede wszystkim dla lokat bankowych, które dotychczas były numerem jeden − powiedział Newserii Biznes Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex. − Szukają alternatyw z tego względu, że oprocentowanie nie broni ich przed inflacją; już od ponad dwóch lat oprocentowanie lokat jest poniżej inflacji i Polacy szukając alternatyw, kierują się m.in. do złota – dodał.

Ekspert wskazał, że inwestycja w złoto to dobry pomysł, bo kruszec ten jest doskonałym zabezpieczeniem majątku, głównie w takich momentach, jak dzisiaj, gdy region lub świat nawiedzają kryzys i niepewność.

Źródło: biznes.newseria.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA