fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaZielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.

W kontekście obecnego kryzysu energetycznego i klimatycznego istnieje tendencja do postrzegania zielonego wodoru jako jednej z najbardziej realnych opcji dekarbonizacji gospodarki. Doprowadziło to do opracowania licznych projektów, które mają odpowiadać na potrzeby transformacji energetycznej. Jednym z nich jest korytarz wodorowy H2Med, które to przedsięwzięcie Komisja Europejska umieściła na liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), a które kwalifikują się do finansowania wspólnotowego.

Projekty energetyczne

Opublikowana 28 listopada lista PCI obejmuje łącznie 166 wybranych projektów, z których ponad połowa (85) to projekty dotyczące energii elektrycznej i inteligentnych sieci elektrycznych. Jest to również szósta lista projektów transgranicznych opublikowana przez Komisję, choć pierwsza w pełni zgodna z wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu. „Era finansowania przez UE infrastruktury paliw kopalnych dobiegła końca; nadszedł czas, aby zainwestować w infrastrukturę energetyczną odpowiednią dla bardziej elastycznego, zdecentralizowanego i zdigitalizowanego systemu, w którym konsumenci są również producentami, a większość naszej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych” – podkreśliła europejska komisarz ds. energii Kadri Simson. Umieszczenie korytarza H2Med na liście PCI, która na początku 2024 r. zostanie przedstawiona Radzie i Parlamentowi Europejskiemu do zatwierdzenia, stanowi ważny krok naprzód w promowaniu tego projektu.

Korytarz wodorowy

Projekt H2Med, wcześniej znany jako BarMar, ujrzał światło dzienne w 2022 r., po tym jak próba budowy gazociągu przez Pireneje nie powiodła się, a Hiszpania rozważała budowę infrastruktury morskiej między Barceloną a Genuą. Ostatecznie wybrano dla projektu alternatywną trasę ze stolicy Katalonii do francuskiej Marsylii. Szacuje się, że instalacja rury podmorskiej będzie kosztować około 2,5 mld euro, z czego połowa ma zostać sfinansowana przez UE, dlatego krok podjęty przez organ wykonawczy UE ma kluczowe znaczenie dla rentowności przedsięwzięcia.

Pierwotny plan zakładał udział Hiszpanii, Portugalii i Francji. Potem dołączyli Niemcy. Udział Berlina znacznie zwiększył szanse na uznanie tego projektu za strategiczny, ponieważ zaczął on obejmować praktycznie połowę kontynentu. Sama infrastruktura zawiera wiele elementów, które można uznać za projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania: komplementarność na wewnętrznym rynku energii, wsparcie dla osiągnięcia celów energetycznych w 2050 r., impuls do rezygnacji z paliw kopalnych, transgraniczność.

Cały korytarz składa się z projektu budowy infrastruktury wewnętrznej w Portugalii, Hiszpanii, Francji i Niemczech. Obejmuje on również dwa transgraniczne połączenia międzysystemowe: między Portugalią a Hiszpanią – planowane połączenie z Celorico da Beira do Zamory oraz między Hiszpanią a Francją – słynne już połączenie z Barcelony do Marsylii, które będzie miało 455 km długości. Pierwsze z nich będzie miało maksymalną przepustowość 0,75 mln ton odnawialnego wodoru i długość 248 km. Drugie – maksymalną przepustowość 2 mln ton i długość 455 km. Oprócz możliwości uzyskania dostępu do finansowania UE, nadanie projektowi statusu PCI ma też inne zalety, ponieważ przyspiesza procedury wydawania pozwoleń na budowę. Pozwala również na szybsze przetwarzanie wymaganych ocen środowiskowych oraz na przejęcie procedur administracyjnych przez organ krajowy.

forbes.es

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA