fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaEnergetykaZnamy datę zakończenia zakupu gazu od Rosji

Znamy datę zakończenia zakupu gazu od Rosji

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Piotr Naimski podczas Porannej Rozmowy w RMF FM powiedział, że kontrakt z Rosją na gaz wygasa w grudniu i nie zostanie on przez Polskę przedłużony.

Polityk, który pełni rolę pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, zapewnił, że po upłynięciu długoterminowego kontraktu zakupowego z Rosją na gaz w grudniu 2022 r. Polska nie będzie już więcej kupowała tego surowca od rosyjskich dostawców. Piotr Naimski zapewnił, że polski rząd jest gotowy na nową rzeczywistość.

– 50 proc. w tej chwili to gaz z Rosji – jesteśmy w stanie to zastąpić, PGNiG jest do tego przygotowany. Ma portfel kontraktów, które zastąpią rosyjskie dostawy – powiedział pełnomocnik rządu. – A Gaz-System kończy inwestycje, które są do tego konieczne. Jesienią oddajemy gazociąg Baltic Pipe. Mamy rozbudowany gazoport w Świnoujściu. Mamy na ukończeniu, w najbliższych miesiącach, połączenia z Litwą, ze Słowacją. Tak, jesteśmy gotowi – przekonywał w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

W odpowiedzi na pytanie, czy rezygnacja z rosyjskiego gazu wywoła wzrost cen gazu w Polsce, Piotr Naimski stwierdził, że niekoniecznie będzie „dużo drożej”. Wszystko dlatego, że zamiast od monopolistycznego dostawcy z Rosji będziemy kupować go z różnych źródeł.

– Gaz nie będzie szczególnie drożał, będzie europejski. W przypadku zamknięcia dostaw rosyjskiego gazu do Europy to zostanie ustabilizowane. Wszyscy odbiorcy w Europie będą starali się uruchomić inne dostawy. Ten rynek się ustabilizuje. Globalizacja rynku gazowego będzie prowadziła do tego, że te ceny będą akceptowalne – wyjaśniał polityk.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA