fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaZnamy datę zakończenia zakupu gazu od Rosji

Znamy datę zakończenia zakupu gazu od Rosji

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Piotr Naimski podczas Porannej Rozmowy w RMF FM powiedział, że kontrakt z Rosją na gaz wygasa w grudniu i nie zostanie on przez Polskę przedłużony.

Polityk, który pełni rolę pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, zapewnił, że po upłynięciu długoterminowego kontraktu zakupowego z Rosją na gaz w grudniu 2022 r. Polska nie będzie już więcej kupowała tego surowca od rosyjskich dostawców. Piotr Naimski zapewnił, że polski rząd jest gotowy na nową rzeczywistość.

– 50 proc. w tej chwili to gaz z Rosji – jesteśmy w stanie to zastąpić, PGNiG jest do tego przygotowany. Ma portfel kontraktów, które zastąpią rosyjskie dostawy – powiedział pełnomocnik rządu. – A Gaz-System kończy inwestycje, które są do tego konieczne. Jesienią oddajemy gazociąg Baltic Pipe. Mamy rozbudowany gazoport w Świnoujściu. Mamy na ukończeniu, w najbliższych miesiącach, połączenia z Litwą, ze Słowacją. Tak, jesteśmy gotowi – przekonywał w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

W odpowiedzi na pytanie, czy rezygnacja z rosyjskiego gazu wywoła wzrost cen gazu w Polsce, Piotr Naimski stwierdził, że niekoniecznie będzie „dużo drożej”. Wszystko dlatego, że zamiast od monopolistycznego dostawcy z Rosji będziemy kupować go z różnych źródeł.

– Gaz nie będzie szczególnie drożał, będzie europejski. W przypadku zamknięcia dostaw rosyjskiego gazu do Europy to zostanie ustabilizowane. Wszyscy odbiorcy w Europie będą starali się uruchomić inne dostawy. Ten rynek się ustabilizuje. Globalizacja rynku gazowego będzie prowadziła do tego, że te ceny będą akceptowalne – wyjaśniał polityk.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA