Z Rosji może wyjechać w tym roku nawet 15 tysięcy osób z potężnymi majątkami.

Swoje prognozy na temat exodusu milionerów z Federacji Rosyjskiej opublikowała londyńska firma Henley & Partners. Zajmuje się ona pomocą bogatym ludziom w znajdowaniu nowego obywatelstwa.

– Zamożne osoby emigrowały z Rosji coraz liczniej w każdym kolejnym roku w ciągu ostatniej dekady. Był to wczesny sygnał ostrzegawczy przed aktualnymi problemami tego kraju. Patrząc na historię, upadki państw były zazwyczaj poprzedzone przyspieszoną emigracją bogatych ludzi. Często wyjeżdżają jako pierwsi, ponieważ mają na to środki  – powiedział Andrew Amoils, zajmujący się zbieraniem danych dla H&P.

Podobne ucieczki, może nawet w jeszcze większym stopniu, dotkną też Ukrainę. Szacuje się, że opuści ją do końca roku 2800 osób (czyli 42 procent najzamożniejszych obywateli), z których każda zgromadziła płynny majątek o wartości ponad miliona dolarów (HNWI – High-Net-Worth Individuals).

Głównymi kierunkami ich podróży będą prawdopodobnie Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia, Singapur i Izrael. Innymi popularnymi miejscami mogą być też Malta, Mauritius i Monako. Ze względu na możliwość nałożenia sankcji powodzeniem wśród uciekających z ojczyzny Rosjan raczej nie będą się cieszyć Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

The Guardian

Poprzedni artykułKryształ Polskiej Gospodarki – MARCIN CHLUDZIŃSKI – laureat w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU
Następny artykuł22 czerwca rusza 7. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Łączymy wszystkich”