fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznes15 tysięcy milionerów opuści Rosję. Dokąd uciekną?

15 tysięcy milionerów opuści Rosję. Dokąd uciekną?

Z Rosji może wyjechać w tym roku nawet 15 tysięcy osób z potężnymi majątkami.

Swoje prognozy na temat exodusu milionerów z Federacji Rosyjskiej opublikowała londyńska firma Henley & Partners. Zajmuje się ona pomocą bogatym ludziom w znajdowaniu nowego obywatelstwa.

– Zamożne osoby emigrowały z Rosji coraz liczniej w każdym kolejnym roku w ciągu ostatniej dekady. Był to wczesny sygnał ostrzegawczy przed aktualnymi problemami tego kraju. Patrząc na historię, upadki państw były zazwyczaj poprzedzone przyspieszoną emigracją bogatych ludzi. Często wyjeżdżają jako pierwsi, ponieważ mają na to środki  – powiedział Andrew Amoils, zajmujący się zbieraniem danych dla H&P.

Podobne ucieczki, może nawet w jeszcze większym stopniu, dotkną też Ukrainę. Szacuje się, że opuści ją do końca roku 2800 osób (czyli 42 procent najzamożniejszych obywateli), z których każda zgromadziła płynny majątek o wartości ponad miliona dolarów (HNWI – High-Net-Worth Individuals).

Głównymi kierunkami ich podróży będą prawdopodobnie Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia, Singapur i Izrael. Innymi popularnymi miejscami mogą być też Malta, Mauritius i Monako. Ze względu na możliwość nałożenia sankcji powodzeniem wśród uciekających z ojczyzny Rosjan raczej nie będą się cieszyć Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania.

The Guardian

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA