fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEkologiaAfryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.

Afrykański Szczyt Klimatyczny był pierwszym tego typu spotkaniem przedstawicieli rządów tego kontynentu. Wypracowano na nim wspólne stanowisko, które będzie punktem wyjścia podczas zaplanowanego na przełom listopada i grudnia w Dubaju szczytu klimatycznego COP28.

Afryka chce być eko

Afrykańscy liderzy skupiali się na rozmowach o źródle środków, z których mają zostać zrealizowane inwestycje mające na celu dostosowanie do coraz bardziej ekstremalnych warunków pogodowych, ochrony zasobów naturalnych i rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z przedstawionymi na szczycie danymi, tylko 2 proc. światowych wydatków na rozwój odnawialnych źródeł energii trafiło do Afryki. Celem stawianym sobie przez przywódców tego kontynentu jest zwiększenie mocy energii pozyskiwanych z odnawialnych źródeł z 56 GW w 2022 roku do 300 GW w 2030 roku. Aby to osiągnąć konieczny jest dziesięciokrotny wzrost inwestycji na te działania – do kwoty 600 miliardów dolarów.

Wszyscy zrzucimy się na Afrykę?

W przyjętej deklaracji uczestnicy szczytu zaapelowali do przywódców całego świata, aby wprowadzili globalne podatki od emisji dwutlenku węgla, handlu paliwami kopalnymi, transportu morskiego i lotniczego, a także międzynarodowych transakcji finansowych. Pozyskane w ten sposób fundusze mają zostać przeznaczone na zielone inwestycje.

dailynewsegypt.com, BBC, africanews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

Lex beton podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą między innymi rewitalizacji koryta rzeki Odry. Ekolodzy krytycznie nazwali ją „lex beton”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA