fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaEkologiaAfryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.

Afrykański Szczyt Klimatyczny był pierwszym tego typu spotkaniem przedstawicieli rządów tego kontynentu. Wypracowano na nim wspólne stanowisko, które będzie punktem wyjścia podczas zaplanowanego na przełom listopada i grudnia w Dubaju szczytu klimatycznego COP28.

Afryka chce być eko

Afrykańscy liderzy skupiali się na rozmowach o źródle środków, z których mają zostać zrealizowane inwestycje mające na celu dostosowanie do coraz bardziej ekstremalnych warunków pogodowych, ochrony zasobów naturalnych i rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z przedstawionymi na szczycie danymi, tylko 2 proc. światowych wydatków na rozwój odnawialnych źródeł energii trafiło do Afryki. Celem stawianym sobie przez przywódców tego kontynentu jest zwiększenie mocy energii pozyskiwanych z odnawialnych źródeł z 56 GW w 2022 roku do 300 GW w 2030 roku. Aby to osiągnąć konieczny jest dziesięciokrotny wzrost inwestycji na te działania – do kwoty 600 miliardów dolarów.

Wszyscy zrzucimy się na Afrykę?

W przyjętej deklaracji uczestnicy szczytu zaapelowali do przywódców całego świata, aby wprowadzili globalne podatki od emisji dwutlenku węgla, handlu paliwami kopalnymi, transportu morskiego i lotniczego, a także międzynarodowych transakcji finansowych. Pozyskane w ten sposób fundusze mają zostać przeznaczone na zielone inwestycje.

dailynewsegypt.com, BBC, africanews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA