fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatAmeryka chce przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie majątki

Ameryka chce przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie majątki

Urzędnicy administracji amerykańskiego prezydenta przez ostatni rok badali możliwość oddania na rzecz odbudowy Ukrainy zajętych rosyjskich aktywów.

Informacje o planach Waszyngtonu wobec zamrożonych rosyjskich majątków podała agencja Bloomberg. Przytaczając je powołuje się na anonimowe źródła wysoko postawionych urzędników w administracji Joe Bidena. Zgodnie z nimi władze USA od roku pracują nad szukaniem sposobu, aby przekazać Ukrainie aktywa Rosji, które zostały przez państwa Zachodu zamrożone w ramach sankcji po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku. Chodzi tu o majątek o wartości 300 miliardów dolarów znajdujący się głównie w państwach Unii Europejskiej (część zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych to zaledwie 5 miliardów dolarów). 

Aby móc zrealizować ten plan konieczne jest stworzenie odpowiednich ram i umocowania ich w prawie międzynarodowym. Zdaniem amerykańskich urzędników ważne jest, aby egzekucja konfiskaty została oparta o wyrok sądu lub odpowiedniego trybunału. Istotne jest też polityczne poparcie dla tej inicjatywy państw należących do G7, czyli oprócz USA również Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kanady. 

Jednocześnie w amerykańskim Kongresie trwają prace nad ustawą REPO, która upoważnia prezydenta Stanów Zjednoczonych do konfiskaty rosyjskiego majątku znajdującego się na terytorium jego kraju. 

Władze Rosji zdecydowanie odpowiedziały na te doniesienia nazywając zamiary przejęcie aktywów „próbą kradzieży” oraz „współczesnym piractwem”. 

Bloomberg, CNN, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA