fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaŚwiatAmeryka chce przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie majątki

Ameryka chce przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie majątki

Urzędnicy administracji amerykańskiego prezydenta przez ostatni rok badali możliwość oddania na rzecz odbudowy Ukrainy zajętych rosyjskich aktywów.

Informacje o planach Waszyngtonu wobec zamrożonych rosyjskich majątków podała agencja Bloomberg. Przytaczając je powołuje się na anonimowe źródła wysoko postawionych urzędników w administracji Joe Bidena. Zgodnie z nimi władze USA od roku pracują nad szukaniem sposobu, aby przekazać Ukrainie aktywa Rosji, które zostały przez państwa Zachodu zamrożone w ramach sankcji po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w lutym 2022 roku. Chodzi tu o majątek o wartości 300 miliardów dolarów znajdujący się głównie w państwach Unii Europejskiej (część zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych to zaledwie 5 miliardów dolarów). 

Aby móc zrealizować ten plan konieczne jest stworzenie odpowiednich ram i umocowania ich w prawie międzynarodowym. Zdaniem amerykańskich urzędników ważne jest, aby egzekucja konfiskaty została oparta o wyrok sądu lub odpowiedniego trybunału. Istotne jest też polityczne poparcie dla tej inicjatywy państw należących do G7, czyli oprócz USA również Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Kanady. 

Jednocześnie w amerykańskim Kongresie trwają prace nad ustawą REPO, która upoważnia prezydenta Stanów Zjednoczonych do konfiskaty rosyjskiego majątku znajdującego się na terytorium jego kraju. 

Władze Rosji zdecydowanie odpowiedziały na te doniesienia nazywając zamiary przejęcie aktywów „próbą kradzieży” oraz „współczesnym piractwem”. 

Bloomberg, CNN, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA