Chińska firma CATL zamierza uruchomi we współpracy z Fordem, fabrykę akumulatorów w USA.

Pochodzące z Państwa Środka przedsiębiorstwo Contemporary Amperex Technology zamierza we współpracy z amerykańskim Fordem uruchomić fabrykę w USA. Miały by w niej powstawać akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Jako potencjalne lokalizacje inwestycji podaje się Wirginię lub Michigan.

Zgodnie z obecnymi założeniami Ford miałby być wyłącznym właścicielem używanej w fabryce infrastruktury, jak i samego obiektu. CATL natomiast udostępni swoją technologię i zajmie się bieżącą obsługą produkcji.

W ten sposób inwestycja zostałaby objęta ulgami podatkowymi. Wprowadzono je w USA jako pakiet ustaw mających pomóc w walce z inflacją.

W samochodach Forda, takich jak F-150 Lightning czy Mustang Mach-E już są instalowane akumulatory CATL, które powstają w Chinach.

Na cały projekt mogą jednak rzutować relacje chińsko – amerykańskie. CATL zamierzał już kilka miesięcy temu rozpocząć budowę swoich zakładów w USA, jednak plany te wstrzymano po wizycie na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Contemporary Amperex Technology jest chińską firmą działającą na rynku od 2011 roku. Jest największym na świecie producentem akumulatorów przeznaczonych do pojazdów elektrycznych.

Bloomberg

Poprzedni artykułRosną długi w e-handlu i u kurierów
Następny artykułJaponia się zbroi i zwiększa możliwości kontruderzenia