fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaŚwiatAmerykanie będą pracować w chińskiej fabryce

Amerykanie będą pracować w chińskiej fabryce

Chińska firma CATL zamierza uruchomi we współpracy z Fordem, fabrykę akumulatorów w USA.

Pochodzące z Państwa Środka przedsiębiorstwo Contemporary Amperex Technology zamierza we współpracy z amerykańskim Fordem uruchomić fabrykę w USA. Miały by w niej powstawać akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe. Jako potencjalne lokalizacje inwestycji podaje się Wirginię lub Michigan.

Zgodnie z obecnymi założeniami Ford miałby być wyłącznym właścicielem używanej w fabryce infrastruktury, jak i samego obiektu. CATL natomiast udostępni swoją technologię i zajmie się bieżącą obsługą produkcji.

W ten sposób inwestycja zostałaby objęta ulgami podatkowymi. Wprowadzono je w USA jako pakiet ustaw mających pomóc w walce z inflacją.

W samochodach Forda, takich jak F-150 Lightning czy Mustang Mach-E już są instalowane akumulatory CATL, które powstają w Chinach.

Na cały projekt mogą jednak rzutować relacje chińsko – amerykańskie. CATL zamierzał już kilka miesięcy temu rozpocząć budowę swoich zakładów w USA, jednak plany te wstrzymano po wizycie na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Contemporary Amperex Technology jest chińską firmą działającą na rynku od 2011 roku. Jest największym na świecie producentem akumulatorów przeznaczonych do pojazdów elektrycznych.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA