fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatAmerykańskie sklepy usuwają z półek rosyjską wódkę

Amerykańskie sklepy usuwają z półek rosyjską wódkę

Władze kolejnych amerykańskich stanów wzywają właścicieli sklepów do usunięcia ze swojej oferty alkoholi sprowadzanych z Rosji.

W Virginii z półek zniknie siedem marek rosyjskich wódek. Podobne działania podjęto w Utah, gdzie gubernator Spencer Cox uzasadnił je tym, że jego stan solidaryzuje się z Ukrainą i nie zamierza wspierać biznesu z Federacji Rosyjskiej. Analogiczną decyzję wykonał gubernator Ohio Mike DeWine.

Zbliżone kroki podjęto też w kanadyjskich prowincjach: Ontario, Manitoba i Nowa Fundlandia.

Ponadto coraz więcej lokali spoza tych terytoriów same usuwają ze swojej oferty wódkę z Rosji, czemu towarzyszą m.in. nagrywane i rozpowszechniane akcje jej wylewania. Promowane są też ukraińskie alkohole, a niektóre bary dochód z ich sprzedaży przekazują na pomoc dla tego państwa.

Akcjom tym towarzyszą jednak pomyłki. Za rosyjskie zostają uznane marki, których nazwy są kojarzone z tym krajem (np. Smirnoff czy Stolichnaya), a są produkowane m.in. w USA czy na Łotwie.

Zakazy będą dotyczyć głównie alkoholi produkowanych przez Russian Standard, której najbardziej znanym produktem jest Green Mark. Rosyjskie wódki stanowią zaledwie 1 procent ze spożywanych w USA.

CNN, axios.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA