fbpx
piątek, 1 listopada, 2024
Strona głównaPodatkiAntypodatkowy sojusz USA, Arabii Saudyjskiej i Indii

Antypodatkowy sojusz USA, Arabii Saudyjskiej i Indii

Jak zmusić globalne korporacje internetowe do płacenia podatków w krajach, w których zarabiają? Szanse na powodzenie takiej inicjatywy są niewielkie.

Bruno Le Maire, szef francuskiego resortu finansów twierdzi, że coraz odleglejsza jest perspektywa wprowadzenia światowego podatku, który miałyby płacić największe przedsiębiorstwa internetowe.

– Spójrzmy prawdzie w oczy: dzisiaj wszystko jest blokowane. Zwłaszcza przez Stany Zjednoczone, Arabię ​​​​Saudyjską i Indie. Będziemy apelować o odblokowanie realizacji założeń pierwszego filaru opodatkowania cyfrowego. Szanse na sukces są niewielkie – powiedział francuski minister przed spotkaniem szefów resortów finansów państw grupy G20.

Chodzi tu o inicjatywę opodatkowania największych globalnych korporacji, które odnoszą nadzwyczajne korzyści w wyniku szybko postępującej cyfryzacji na całym świecie. Zgodnie z tą propozycją, firmy te mają w znacznie większym niż obecnie stopniu płacić daniny w państwach, w których faktycznie sprzedają swoje towary lub usługi, zamiast odprowadzać je do krajów, w których są formalnie zarejestrowane ich siedziby.

Propozycja ta została wstępnie zaakceptowana przez władze 135 państw oraz takie organizacje jak OECD i G20. Aby jednak weszła w życie, musi nabrać kształtu konkretnej umowy międzynarodowej. I właśnie podobnego porozumienia, według Bruno Le Maire, nie chcą zawrzeć USA, Indie i Arabia Saudyjska. Aktualnie podawanym terminem wejścia w życie tych postanowień jest 2024 rok, który to termin jest jednak poddawany w wątpliwość.

politico.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA