fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiAntypodatkowy sojusz USA, Arabii Saudyjskiej i Indii

Antypodatkowy sojusz USA, Arabii Saudyjskiej i Indii

Jak zmusić globalne korporacje internetowe do płacenia podatków w krajach, w których zarabiają? Szanse na powodzenie takiej inicjatywy są niewielkie.

Bruno Le Maire, szef francuskiego resortu finansów twierdzi, że coraz odleglejsza jest perspektywa wprowadzenia światowego podatku, który miałyby płacić największe przedsiębiorstwa internetowe.

– Spójrzmy prawdzie w oczy: dzisiaj wszystko jest blokowane. Zwłaszcza przez Stany Zjednoczone, Arabię ​​​​Saudyjską i Indie. Będziemy apelować o odblokowanie realizacji założeń pierwszego filaru opodatkowania cyfrowego. Szanse na sukces są niewielkie – powiedział francuski minister przed spotkaniem szefów resortów finansów państw grupy G20.

Chodzi tu o inicjatywę opodatkowania największych globalnych korporacji, które odnoszą nadzwyczajne korzyści w wyniku szybko postępującej cyfryzacji na całym świecie. Zgodnie z tą propozycją, firmy te mają w znacznie większym niż obecnie stopniu płacić daniny w państwach, w których faktycznie sprzedają swoje towary lub usługi, zamiast odprowadzać je do krajów, w których są formalnie zarejestrowane ich siedziby.

Propozycja ta została wstępnie zaakceptowana przez władze 135 państw oraz takie organizacje jak OECD i G20. Aby jednak weszła w życie, musi nabrać kształtu konkretnej umowy międzynarodowej. I właśnie podobnego porozumienia, według Bruno Le Maire, nie chcą zawrzeć USA, Indie i Arabia Saudyjska. Aktualnie podawanym terminem wejścia w życie tych postanowień jest 2024 rok, który to termin jest jednak poddawany w wątpliwość.

politico.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA