fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatBank Światowy: nie będzie ratunku dla Sri Lanki

Bank Światowy: nie będzie ratunku dla Sri Lanki

Bank Światowy oznajmił, że nie przedstawi Sri Lance kolejnej propozycji pomocy finansowej.

Bank Światowy uzależnia ewentualne wsparcie dla Sri Lanki przeprowadzeniem przez jej władze „głębokich, strukturalnych reform”, które miałyby pomóc uratować rozpadającą się gospodarkę. Do tej pory Bank Światowy przekazał lankijskim władzom pożyczkę 160 milionów dolarów na zakup m.in. niezbędnych lekarstw i gazu potrzebnego do przygotowania posiłków dla dzieci w szkołach.

W kwietniu Sri Lanka nie spłaciła swoich zagranicznych długów sięgających 5 miliardów dolarów. Kraj dotykają niedobory paliwa, żywności i najważniejszych produktów, a dostawy energii elektrycznej odbywają się z przerwami.

Mimo najwyższych od ponad 20 lat stóp procentowych inflacja sięga poziomu prawie 55 proc. Władze przyznają, że może wzrosnąć jeszcze bardziej – nawet do 70 proc. W pierwszym kwartale obecnego roku gospodarka skurczyła się o 1,6 proc., a w kolejnych miesiącach ten spadek będzie na pewno jeszcze większy.

Obecnie paliwo jest racjonowane. Przez sytuację gospodarczą 5 na 6 lankijskich rodzin musiało ograniczyć liczbę spożywanych pokarmów.

Obwiniany o doprowadzenie do obecnej sytuacji poprzedni prezydent Gotabaya Rajapaksa dwa tygodnie temu przestał być głową państwa i wyjechał za granicę. Jego miejsce zajął  piastujący wcześniej funkcję premiera Ranil Wickremesinghe, który wprowadził stan wyjątkowy w kraju.

Reuters, france24.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA