fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaBędą lepsze warunki dla inwestujących w fotowoltaikę?

Będą lepsze warunki dla inwestujących w fotowoltaikę?

Jeśli traktować poważnie tzw. konkrety, czyli obietnice wyborcze premiera Donalda Tuska, należałoby spodziewać się szybkiego przywrócenia korzystnych zasad rozliczania produkowanej energii dla prosumentów.

W „100 konkretach na 100 dni” rząd Donalda Tuska zapowiedział między innymi zmiany, które miałyby przywrócić opłacalność montowania instalacji fotowoltaicznych przez prywatnych użytkowników. Na razie prosumenci fotowoltaiczni dzielą się na dwie grupy – tych „lepszych”, którzy założyli instalacje do dnia 31 marca 2022 roku i są rozliczani na podstawie starych warunków umów oraz tych „gorszych”, którzy robią to na nowych, niestety zdecydowanie mniej korzystnych warunkach.

Lepsze i gorsze rozliczenie

Korzystniejsza oferta na rozliczenie energii fotowoltaicznej polega na rozliczeniu w systemie tzw. net-meteringu, czyli bezgotówkowo. W tym przypadku liczy się nie wartość odprowadzonej do sieci energii energii, tylko jej ilość.

Natomiast ci, którzy zainwestowali i zamontowali instalację po 1 kwietnia 2022 roku, muszą rozliczać się już na gorszych warunkach, bo w systemie tzw. net-billingu. Tu kluczowe znaczenie ma wartość energii wprowadzonej do sieci oraz energii pobranej, zaś każda kilowatogodzina jest wyceniana na podstawie ceny rynkowej.

Będzie cena minimalna?

Jak donosi PortalSamorządowy.pl jednym z pomysłów jest przywrócenie korzystnych zasad rozliczania produkowanej energii osobom korzystających z systemu net-billingu poprzez wprowadzenie minimalnej, gwarantowanej ceny za prąd. Powinna ona być na takim poziomie, by inwestycja w panele zwracała się w co najmniej siedem lat.

Skokowy wzrost cen za korzystanie z teoretycznie darmowej, odnawialnej energii słonecznej, dotknął setki tysięcy prosumentów w Polsce, rozliczających nadwyżki wyprodukowanego przez siebie prądu sprzedawanego do sieci. Doprowadziło to do kompromitacji idei wcześniej dynamicznie rozwijającego się prosumenckiego OZE, spadku sprzedaży instalacji fotowoltaicznych ogółem o blisko 90 procent oraz do poważnego zachwiania działalności dziesiątek tysięcy mniejszych firm, które zajmują się instalowaniem paneli fotowoltaicznych.

Zmiana reguł gry w trakcie jej trwania należy do jednej z charakterystycznych cech prowadzenia przez państwo polityki gospodarczej o charakterze „rozbójniczym”. Zobaczymy, jak do tego problemu ustosunkuje się nowa koalicja rządowa. Jej przedstawiciele nie tylko w „100 konkretach”, ale i przy wielu innych okazjach podkreślali sens przestawiania polskiej gospodarki na „czyste” źródła energii.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA