fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEnergetykaBędą lepsze warunki dla inwestujących w fotowoltaikę?

Będą lepsze warunki dla inwestujących w fotowoltaikę?

Jeśli traktować poważnie tzw. konkrety, czyli obietnice wyborcze premiera Donalda Tuska, należałoby spodziewać się szybkiego przywrócenia korzystnych zasad rozliczania produkowanej energii dla prosumentów.

W „100 konkretach na 100 dni” rząd Donalda Tuska zapowiedział między innymi zmiany, które miałyby przywrócić opłacalność montowania instalacji fotowoltaicznych przez prywatnych użytkowników. Na razie prosumenci fotowoltaiczni dzielą się na dwie grupy – tych „lepszych”, którzy założyli instalacje do dnia 31 marca 2022 roku i są rozliczani na podstawie starych warunków umów oraz tych „gorszych”, którzy robią to na nowych, niestety zdecydowanie mniej korzystnych warunkach.

Lepsze i gorsze rozliczenie

Korzystniejsza oferta na rozliczenie energii fotowoltaicznej polega na rozliczeniu w systemie tzw. net-meteringu, czyli bezgotówkowo. W tym przypadku liczy się nie wartość odprowadzonej do sieci energii energii, tylko jej ilość.

Natomiast ci, którzy zainwestowali i zamontowali instalację po 1 kwietnia 2022 roku, muszą rozliczać się już na gorszych warunkach, bo w systemie tzw. net-billingu. Tu kluczowe znaczenie ma wartość energii wprowadzonej do sieci oraz energii pobranej, zaś każda kilowatogodzina jest wyceniana na podstawie ceny rynkowej.

Będzie cena minimalna?

Jak donosi PortalSamorządowy.pl jednym z pomysłów jest przywrócenie korzystnych zasad rozliczania produkowanej energii osobom korzystających z systemu net-billingu poprzez wprowadzenie minimalnej, gwarantowanej ceny za prąd. Powinna ona być na takim poziomie, by inwestycja w panele zwracała się w co najmniej siedem lat.

Skokowy wzrost cen za korzystanie z teoretycznie darmowej, odnawialnej energii słonecznej, dotknął setki tysięcy prosumentów w Polsce, rozliczających nadwyżki wyprodukowanego przez siebie prądu sprzedawanego do sieci. Doprowadziło to do kompromitacji idei wcześniej dynamicznie rozwijającego się prosumenckiego OZE, spadku sprzedaży instalacji fotowoltaicznych ogółem o blisko 90 procent oraz do poważnego zachwiania działalności dziesiątek tysięcy mniejszych firm, które zajmują się instalowaniem paneli fotowoltaicznych.

Zmiana reguł gry w trakcie jej trwania należy do jednej z charakterystycznych cech prowadzenia przez państwo polityki gospodarczej o charakterze „rozbójniczym”. Zobaczymy, jak do tego problemu ustosunkuje się nowa koalicja rządowa. Jej przedstawiciele nie tylko w „100 konkretach”, ale i przy wielu innych okazjach podkreślali sens przestawiania polskiej gospodarki na „czyste” źródła energii.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ponad 1,5 bln złotych na niepotrzebne remonty

Wymuszone przez Unię Europejską niepotrzebne remonty domów do 2050 r. będą kosztowały Polaków niewyobrażalnie gigantyczną kwotę ponad 1,5 bln zł.
2 MIN CZYTANIA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Surowa kara za zmowę cenową przy sprzedaży węgla

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex, któremu zarzucono praktyki ograniczające konkurencję.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA