Berliński Urząd ds. Uchodźców (LAF) opublikował dane na temat kosztów, jakie są ponoszone przez niemiecką stolicę w związku z utrzymaniem przebywających w mieście migrantów.
Zgodnie z opublikowanymi danymi jest to 2,7 mln euro każdego dnia. W ramach tej kwoty każdy z obcokrajowców objętych opieką ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, podstawową opiekę medyczną i inne środki niezbędne do funkcjonowania. Obecnie z tej pomocy korzysta w Berlinie ok. 40 tysięcy osób.
LAF prowadzi też projekt budowy mieszkań dla uchodźców. Mają one być dostosowane do ich potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem osób potrzebujących opieki, samotnych matek i należących do społeczności LGBTQ.
Berlin zapewnia ludziom ubiegającym się o azyl mieszkanie przez co najmniej trzy miesiące. Potem mogą oni we własnym zakresie wynająć lokum, za które władze zapewnią im zwrot kosztów. Również przez trzy miesiące mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.
W ostatnich latach czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o azyl w Niemczech wynosił 6 do 8 miesięcy. Gdy osoba, której dotyczyła decyzja nie zgadzała się z urzędowym rozstrzygnięciem, to sprawa była kierowana do sądu. Tam procesy ciągną się średnio nieco ponad dwa lata.
jungefreiheit.de, berlin.de, asylumineurope.org