fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseBezwarunkowy dochód podstawowy „podbija” Amerykę

Bezwarunkowy dochód podstawowy „podbija” Amerykę

Kolejne amerykańskie miasta wprowadzają u siebie programy pilotażowe, w ramach których część mieszkańców będzie otrzymywać co miesiąc określoną kwotę pieniędzy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to czysto komunistyczny model, w którym ludzie otrzymują od państwa (czyli od podatników) regularną i określoną sumę pieniędzy za nic. Następnie mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

W położonym na wschodnim wybrzeżu USA mieście Baltimore uruchomiono w sierpniu 2022 r. pilotażowy program przeznaczony dla młodych rodzin. Zgłosiło się do niego 4 tys. osób, z których wybrano 200. Program, który będzie trwał dwa lata, przeznaczony jest dla osób w wieku 18–24 lat, które mają już dzieci. Każda z nich dostaje 1000 dolarów miesięcznie.

Z kolei na zachodnim wybrzeżu podobna inicjatywa została rozpoczęta w kalifornijskich miastach San Francisco i Ventura. Tam łącznie 300 byłych wychowanków rodzin zastępczych będzie dostawało 1000–1200 dolarów miesięcznie przez 1,5 roku. Już wcześniej (w latach 2019–2021) w Kalifornii zrealizowano podobny program, w ramach którego 125 osób o niskich dochodach dostawało przez osiem miesięcy wypłaty w wysokości 500 dolarów.

Jak tłumaczą pomysłodawcy tych niemoralnych i wyjątkowo szkodliwych inicjatyw, mają one na razie charakter „projektów, które służą obserwacji losów osób pobierających świadczenia oraz tego, jak wpływają one na ich postawy życiowe”.

contracosta.news

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA