fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaFinanseBezwarunkowy dochód podstawowy „podbija” Amerykę

Bezwarunkowy dochód podstawowy „podbija” Amerykę

Kolejne amerykańskie miasta wprowadzają u siebie programy pilotażowe, w ramach których część mieszkańców będzie otrzymywać co miesiąc określoną kwotę pieniędzy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to czysto komunistyczny model, w którym ludzie otrzymują od państwa (czyli od podatników) regularną i określoną sumę pieniędzy za nic. Następnie mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

W położonym na wschodnim wybrzeżu USA mieście Baltimore uruchomiono w sierpniu 2022 r. pilotażowy program przeznaczony dla młodych rodzin. Zgłosiło się do niego 4 tys. osób, z których wybrano 200. Program, który będzie trwał dwa lata, przeznaczony jest dla osób w wieku 18–24 lat, które mają już dzieci. Każda z nich dostaje 1000 dolarów miesięcznie.

Z kolei na zachodnim wybrzeżu podobna inicjatywa została rozpoczęta w kalifornijskich miastach San Francisco i Ventura. Tam łącznie 300 byłych wychowanków rodzin zastępczych będzie dostawało 1000–1200 dolarów miesięcznie przez 1,5 roku. Już wcześniej (w latach 2019–2021) w Kalifornii zrealizowano podobny program, w ramach którego 125 osób o niskich dochodach dostawało przez osiem miesięcy wypłaty w wysokości 500 dolarów.

Jak tłumaczą pomysłodawcy tych niemoralnych i wyjątkowo szkodliwych inicjatyw, mają one na razie charakter „projektów, które służą obserwacji losów osób pobierających świadczenia oraz tego, jak wpływają one na ich postawy życiowe”.

contracosta.news

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA