fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaFinanseBezwarunkowy dochód podstawowy „podbija” Amerykę

Bezwarunkowy dochód podstawowy „podbija” Amerykę

Kolejne amerykańskie miasta wprowadzają u siebie programy pilotażowe, w ramach których część mieszkańców będzie otrzymywać co miesiąc określoną kwotę pieniędzy.

Bezwarunkowy dochód podstawowy to czysto komunistyczny model, w którym ludzie otrzymują od państwa (czyli od podatników) regularną i określoną sumę pieniędzy za nic. Następnie mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

W położonym na wschodnim wybrzeżu USA mieście Baltimore uruchomiono w sierpniu 2022 r. pilotażowy program przeznaczony dla młodych rodzin. Zgłosiło się do niego 4 tys. osób, z których wybrano 200. Program, który będzie trwał dwa lata, przeznaczony jest dla osób w wieku 18–24 lat, które mają już dzieci. Każda z nich dostaje 1000 dolarów miesięcznie.

Z kolei na zachodnim wybrzeżu podobna inicjatywa została rozpoczęta w kalifornijskich miastach San Francisco i Ventura. Tam łącznie 300 byłych wychowanków rodzin zastępczych będzie dostawało 1000–1200 dolarów miesięcznie przez 1,5 roku. Już wcześniej (w latach 2019–2021) w Kalifornii zrealizowano podobny program, w ramach którego 125 osób o niskich dochodach dostawało przez osiem miesięcy wypłaty w wysokości 500 dolarów.

Jak tłumaczą pomysłodawcy tych niemoralnych i wyjątkowo szkodliwych inicjatyw, mają one na razie charakter „projektów, które służą obserwacji losów osób pobierających świadczenia oraz tego, jak wpływają one na ich postawy życiowe”.

contracosta.news

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA