fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatBig Tech wprowadza śmiechu warte sankcje na Rosję

Big Tech wprowadza śmiechu warte sankcje na Rosję

Facebook i Youtube  ograniczają rosyjskim państwowym mediom prowadzenia kampanii reklamowych i możliwość zarabiania na publikowanych treściach.

Obydwa serwisy cały czas pozwalają na istnienie i publikowanie treści przez przedstawicieli rosyjskich władz oraz państwowych mediów (m.in. Russia Today czy Sputnik) powszechnie oskarżanych o propagowanie fake newsów.

Zgodnie z decyzją korporacji Alphabet (do którego należy Youtube) serwis wstrzymał monetyzację (czyli zarabianie na publikowanych filmach) przez kilka kanałów, powiązanych z rządem w Moskwie. Ponadto zablokował im też możliwość korzystania z usług płatnej reklamy swoich witryn w wyszukiwarce Google.

Szacuje się, że Rosja mogła od końca 2018 roku zarobić na reklamach wyświetlanych na państwowych kanałach na Youtube nawet 32 miliony dolarów.

Podobny krok podjął Facebook, który również zablokował powiązanym z rosyjskim rządem profilom możliwość kupienia reklamy i zarabiania na rozpowszechnianych treściach.

Wcześniej rosyjski organ nadzorujący media Roskomnadzor wprowadził ograniczenie dla mieszkańców kraju w korzystaniu z Facebooka, Instagrama i Twittera.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA