fbpx
wtorek, 14 maja, 2024
Strona głównaFinanseBruksela chce regulować płace minimalne

Bruksela chce regulować płace minimalne

Parlament Europejski przyjął przepisy dotyczące zasad ustalania wysokości najniższego wynagrodzenia w państwach należących do Unii Europejskiej.

W trakcie prowadzonych prac kierowano się założeniem mówiącym, iż wynagrodzenia w każdym państwie Unii mają być gwarancją godnego poziomu życia i płacy.

PE ostatecznie przyjął dyrektywę o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w całej Unii Europejskiej. 505 eurodeputowanych głosowało za, 92 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Zapisy tych rozwiązań były ustalone przez parlament z Radą w czerwcu br.

Ustalenie poziomu minimalnego wynagrodzenia nadal pozostanie w gestii państw członkowskich. Będzie musiało ono jednak zapewnić mieszkańcom godny poziom życia, uwzględniający koszty utrzymania i ogólny poziom pensji w danym kraju. Dlatego zgodnie z brukselskimi wytycznymi jego wysokość powinna sięgać co najmniej 60 proc. mediany wynagrodzeń brutto lub 50 proc. średniego wynagrodzenia brutto danego państwa.

Z tych rozwiązań będą wyłączone kraje, w których poziom najmniejszej pensji jest ustalany w drodze negocjacji zbiorowych (czyli obecnie w Austrii, Danii, Finlandii, Szwecji, Włoszech i na Cyprze). Warunkiem jest uwzględnienie w negocjacjach co najmniej 80 proc. zatrudnionych osób.

Powyższe rozwiązania zostaną prawdopodobnie przyjęte ostatecznie przez Radę jeszcze we wrześniu. Od tego czasu państwa członkowskie będą miały dwa lata na ich realizację.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA