fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajBruksela w końcu zauważyła, że przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy

Bruksela w końcu zauważyła, że przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy

Po prawie 240 dniach trwania konfliktu na Ukrainie Polska otrzymała środki z Unii Europejskiej, które mają pomóc poradzić nam sobie z masowym napływem uchodźców.

Komisja Europejska przekazała 400 mln euro państwom, które przyjęły uciekających przed wojną Ukraińców. Do naszego kraju trafiło właśnie 144,6 mln euro z tej kwoty, czyli niecałe 700 mln złotych.

Warszawa wnioskuje jeszcze o kolejną dotację z tej puli, w wysokości 200 mln złotych.

Polskie władze przyznają, że unijna pomoc jest niewielka i pokrywa jedynie nieznaczną cześć kosztów przyjęcia uchodźców, które poniósł nasz kraj.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zwraca uwagę, że Polska wzięła na siebie główny ciężar wsparcia Ukrainy i jej obywateli uciekających przez wojną. Jednocześnie podkreślił, że rząd RP oprócz pomocy humanitarnej przekazuje też ukraińskim służbom sprzęt niezbędny do ich funkcjonowania.

Pieniądze z Unii Europejskiej zostały przekazane z instrumentu służącego do pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, czyli Emergency Assistance. W jego ramach funkcjonują dwa fundusze spraw wewnętrznych. Pierwszy to Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027 (FAMI), a drugi to Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami 2021-2027 (IZGW).

Z FAMI Polska dostała 68,4 mln euro, które zostaną przeznaczone na pomoc dla uchodźców. 76,2 mln euro pochodzi z IZGW i za te pieniądze zostanie wzmocniona nasza  infrastruktura graniczna.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA