fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajBruksela w końcu zauważyła, że przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy

Bruksela w końcu zauważyła, że przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy

Po prawie 240 dniach trwania konfliktu na Ukrainie Polska otrzymała środki z Unii Europejskiej, które mają pomóc poradzić nam sobie z masowym napływem uchodźców.

Komisja Europejska przekazała 400 mln euro państwom, które przyjęły uciekających przed wojną Ukraińców. Do naszego kraju trafiło właśnie 144,6 mln euro z tej kwoty, czyli niecałe 700 mln złotych.

Warszawa wnioskuje jeszcze o kolejną dotację z tej puli, w wysokości 200 mln złotych.

Polskie władze przyznają, że unijna pomoc jest niewielka i pokrywa jedynie nieznaczną cześć kosztów przyjęcia uchodźców, które poniósł nasz kraj.

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński zwraca uwagę, że Polska wzięła na siebie główny ciężar wsparcia Ukrainy i jej obywateli uciekających przez wojną. Jednocześnie podkreślił, że rząd RP oprócz pomocy humanitarnej przekazuje też ukraińskim służbom sprzęt niezbędny do ich funkcjonowania.

Pieniądze z Unii Europejskiej zostały przekazane z instrumentu służącego do pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, czyli Emergency Assistance. W jego ramach funkcjonują dwa fundusze spraw wewnętrznych. Pierwszy to Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027 (FAMI), a drugi to Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami 2021-2027 (IZGW).

Z FAMI Polska dostała 68,4 mln euro, które zostaną przeznaczone na pomoc dla uchodźców. 76,2 mln euro pochodzi z IZGW i za te pieniądze zostanie wzmocniona nasza  infrastruktura graniczna.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA