fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseBrytyjczycy wracają do gotówki?

Brytyjczycy wracają do gotówki?

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w 2022 roku wydali więcej na zakupy niż rok wcześniej, chociaż średnia wartość ich transakcji była mniejsza niż w poprzednim roku.

Dane na temat wartości i sposobie realizacji zakupów w Wielkiej Brytanii opublikowała organizacja Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (BRC). Zostały one zawarte w raporcie Payments Survey 2023. 

Zgodnie z nimi wartość sprzedaży detalicznej w 2022 roku sięgnęła 439,5 mld funtów, czyli o 4,3 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. Liczba transakcji też wzrosła – z 17,2 mld w 2021 r. do 19,6 mld w roku 2022, czyli było ich średnio 53,7 mln każdego dnia. 

Spadła za to średnia wartość pojedynczej transakcji – z 24,49 do 22,43 funta. Wynika to z faktu robienia zakupów przez konsumentów częściej, ale za mniejsze kwoty. 

Niespodziewanie w 2022 r. zanotowano pierwszy raz od dekady wzrost – do 19 proc. – odsetka transakcji opłaconych gotówką. Rok wcześniej było ich tylko 15 proc. 

Znacznie wzrosły też koszty obsługi transakcji bezgotówkowych. Sprzedawcy zapłacili 1,26 mld funtów za opłaty związane z przetwarzaniem kart. Oznacza to wzrost kosztów systemowych o 27 proc., oraz interchange (będących procentem od dochodu) o 7 proc. 

brc.org.uk

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.
2 MIN CZYTANIA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA