fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinanseBrytyjczycy wracają do gotówki?

Brytyjczycy wracają do gotówki?

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w 2022 roku wydali więcej na zakupy niż rok wcześniej, chociaż średnia wartość ich transakcji była mniejsza niż w poprzednim roku.

Dane na temat wartości i sposobie realizacji zakupów w Wielkiej Brytanii opublikowała organizacja Brytyjskie Konsorcjum Detalistów (BRC). Zostały one zawarte w raporcie Payments Survey 2023. 

Zgodnie z nimi wartość sprzedaży detalicznej w 2022 roku sięgnęła 439,5 mld funtów, czyli o 4,3 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. Liczba transakcji też wzrosła – z 17,2 mld w 2021 r. do 19,6 mld w roku 2022, czyli było ich średnio 53,7 mln każdego dnia. 

Spadła za to średnia wartość pojedynczej transakcji – z 24,49 do 22,43 funta. Wynika to z faktu robienia zakupów przez konsumentów częściej, ale za mniejsze kwoty. 

Niespodziewanie w 2022 r. zanotowano pierwszy raz od dekady wzrost – do 19 proc. – odsetka transakcji opłaconych gotówką. Rok wcześniej było ich tylko 15 proc. 

Znacznie wzrosły też koszty obsługi transakcji bezgotówkowych. Sprzedawcy zapłacili 1,26 mld funtów za opłaty związane z przetwarzaniem kart. Oznacza to wzrost kosztów systemowych o 27 proc., oraz interchange (będących procentem od dochodu) o 7 proc. 

brc.org.uk

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA