fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatBułgaria chce wejść do strefy euro

Bułgaria chce wejść do strefy euro

Rząd w Sofii podjął decyzję o realizacji planu przystąpienia do strefy euro od 1 stycznia 2024 roku.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem zmiana lewa na euro ma nastąpić bez okresu przejściowego. Wszystkie rachunki i depozyty mają zostać przeliczone z obecnej waluty 1 stycznia 2024 roku. Jeszcze przez miesiąc od tej daty będą używane obecne bułgarskie banknoty, a przez pół roku możliwa będzie wymiana lewów na euro bez dodatkowych opłat.

Już w chwili obecnej kurs bułgarskiej waluty jest powiązany z euro, przez co m.in. władze tego kraju nie mogą same ustalać wysokości stóp procentowych.

Aby wejść do strefy euro Bułgaria powinna spełnić warunki konwergencji, wśród których jest m.in. utrzymanie na odpowiednim poziomie deficytu, długu publicznego i inflacji.

Największy problem może być z inflacją, która w tym kraju przekracza obecnie 12 proc., podczas gdy średnia dla całej Unii wynosi 8,1 proc. Dwa państwa Unii z najwyższą inflacją – sięgającą prawie 20 proc. – to Litwa i Estonia, które już są w strefie euro.

Reuters

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA