fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaEkologiaChiny hojnie finansują amerykańskich ekologów

Chiny hojnie finansują amerykańskich ekologów

Amerykańskie organizacje działające na rzecz odejścia od stosowania paliw kopalnych czy używania samochodów elektrycznych otrzymywały dotacje od instytucji powiązanej z rządem Chin.

Dziennikarze serwisu Fox News przeanalizowali zeznania podatkowe organizacji Energy Foundation. Oficjalnie ma ona siedzibę w San Francisco i zajmuje się wspieraniem działań mających na celu zwiększenie wykorzystania energii z odnawialnych źródeł w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. 

Fox News dotarł do dokumentów, które potwierdzają, że pierwotnym źródłem pozyskiwania funduszy przez organizację są Chiny. I to z tego kraju pochodzi 3,8 miliona dolarów, które Energy Foundation przekazała amerykańskim aktywistom ekologicznym. 

900 tysięcy dolarów otrzymała grupa Rocky Mountain Institute, która opowiada się za odejściem od używania paliw kopalnych przy produkcji energii. Doradza ona administracji prezydenta Joe Bidena w kwestiach związanych z polityką klimatyczną. 

Po kilkaset tysięcy dolarów dostały uniwersytety Harvard i Maryland. Realizowały za nie projekty mające na celu wycofanie się z energii pochodzącej z węgla oraz działania na rzecz „czystych technologii”. 

We władzach Energy Foundation zasiadają osoby wcześniej pracujące w instytucjach podporządkowanych władzom Państwa Środka i Komunistycznej Partii Chin. 

efchina.org, foxnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA