fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesChociaż mają 433 miliony użytkowników, od 16 lat notują straty

Chociaż mają 433 miliony użytkowników, od 16 lat notują straty

Spotify – największy na świecie serwis streamingu muzyki – od swojego powstania w 2006 roku nie zaczął jeszcze przynosić zysków.

Spółka poinformowała, że na koniec drugiego kwartału br. posiadała 433 miliony użytkowników, co oznacza wzrost o 10 milionów względem stanu na koniec marca 2022. 188 milionów z nich posiada płatne konta Premium (wzrost o 6 milionów).

Mimo tych wzrostów firma zanotowała między kwietniem a czerwcem stratę sięgającą 197 milionów dolarów.

Serwis liczy jednak na gwałtowny wzrost przychodów zarówno z opłat użytkowników, jak i z reklam. Ma temu pomóc rozszerzenie zdominowanej aktualnie przez muzykę oferty o większą liczbę audiobooków i podcastów. Spotify ma na nich osiągać większe marże niż na piosenkach, gdzie w potężnej większości przypadków musi się dzielić tantiemami zarówno z twórcami, jak i wytwórniami.

Spotify od początku swojego istnienia (2006 r.) nie przynosi zysku. Funkcjonuje dzięki środkom pozyskiwanym od kolejnych inwestorów. Mimo permanentnego notowania strat i tak jest krytykowany przez twórców za zbyt niskie kwoty, które im przekazuje. Według nieoficjalnych danych, za każde odsłuchanie piosenki firma wypłaca współpracującym z nią artystom i wytwórniom średnio 0,003-0,005 USD.

engadget.com, thevalueengineers.nl, businessofapps.com, dittomusic.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA