fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatCzy Orbanowi opłaca się sojusz z Putinem?

Czy Orbanowi opłaca się sojusz z Putinem?

Wizyta Wiktora Orbana w Moskwie i spotkanie z Władimirem Putinem budzi kontrowersje w obliczu możliwej agresji Rosji na Ukrainę. Czy jednak te działania są przejawem kalkulacji i realizacji interesu narodowego Węgier?

Premier Węgier utrzymuje, że głównym celem jego rozmów z przywódcą Rosji jest negocjacja korzystnych warunków zakupu surowców energetycznych i zwiększenia ich dostaw. Władimir Putin zwraca uwagę, że dzięki zawartemu rok temu kontraktowi ważnemu do 2036 roku, Węgry mogą teraz kupować gaz pięć razy taniej od rynkowych cen obowiązujących w Europie.

Surowiec trafia z Rosji na Węgry gazociągiem Balkan Stream, będącym przedłużeniem Turkish Stream (z ominięciem m.in. Ukrainy).

Mimo nakładanych na Rosję unijnych sankcji, od 2015 roku wartość wymiany handlowej między Węgrami a Rosją wzrosła o 16 procent, a tylko w ubiegłym roku o 51 procent względem roku poprzedniego.

Rosyjski koncern nuklearny Rosatom wybudował kilka lat temu dwa reaktory jądrowe w węgierskim kompleksie atomowym Paks. Ich realizacja została sfinansowana z pożyczki udzielonej Budapesztowi przez Moskwę. Paks gwarantuje obecnie 40 procent używanej na Węgrzech energii.

euronews.com, dw.com, tass.com, abouthungary.hu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA