fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaFinanseCzy Ukraina wydźwignie się po wojnie z zaciąganych pożyczek?

Czy Ukraina wydźwignie się po wojnie z zaciąganych pożyczek?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapowiedział przekazanie kolejnej transzy wsparcia dla Ukrainy.

Mający siedzibę w Waszyngtonie Międzynarodowy Fundusz Walutowy zdecydował o przekazaniu rządowi w Kijowie pożyczek o wartości 15,6 miliarda dolarów. Z tego 2,7 miliarda dolarów organizacja przekaże Ukrainie w najbliższych dniach.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował na Twitterze za udzieloną jego krajowi pomoc finansową. Przyznał, że te pieniądze stanowią istotne wsparcie dla walki z rosyjską agresją.

 

Program wsparcia z MFW będzie trwał cztery lata, a środki zostaną przekazane w dwóch transzach. Fundusze pierwszej z nich posłużą głównie do łatania potężnego deficytu budżetowego. Waszyngtońska instytucja oczekuje, że Kijów przeprowadzi dzięki otrzymanym pieniądzom gruntowne reformy strukturalne, w tym m.in. sektora energetycznego. W dalszej perspektywie ukraińskie władze zostały zobowiązane do stworzenia skutecznych instytucji antykorupcyjnych oraz dostosowania swojego systemu prawnego do wymagań niezbędnych w procesie akcesyjnym do Unii Europejskiej.

Zgodnie z raportem MFW z października, Ukraina potrzebuje 5 miliardów dolarów miesięcznie, aby móc zapewnić działanie podstawowych funkcji państwa.

nbcnews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

Bez żadnych ograniczeń przy cesji faktoringowej

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tzw. antyzatorowa) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, ma jednak zasadniczy mankament. Umożliwia cesję wierzytelności jedynie w momencie braku terminowej zapłaty przez dużą firmę.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Władywostok będzie chińskim oknem na świat

Rosja i Chiny zawarły porozumienie, na mocy którego Państwo Środka uzyska możliwość wysyłania towarów z portu we Władywostoku.
< 1 MIN CZYTANIA