fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaElektrownia jądrowa – czy to się opłaca?

Elektrownia jądrowa – czy to się opłaca?

Łukasz Sawicki z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest przekonany, że elektrownia jądrowa będzie dla Polski opłacalną inwestycją.

Zdaniem Łukasza Sawickiego z resortu klimatu i środowiska budowa elektrowni jądrowej w naszym kraju będzie opłacalna zarówno w krótkim, jak i w długim terminie, jednak zakres tej opłacalności będzie mocno uzależniony od ostatecznie przyjętego modelu biznesowego.

Według eksperta jedną z niewątpliwych oszczędności elektrowni jądrowej będzie obniżenie ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych, co wynika z „ekstremalnie niskich” kosztów produkcji prądu z atomu.

– Większym wyzwaniem są tutaj koszty kapitałowe, które trzeba dodać w przypadku takiej inwestycji. Najdroższe jest bezpieczeństwo energetyczne, a energetyka jądrowa jest stabilnym i przez to najcenniejszym źródłem energii – powiedział Łukasz Sawicki na antenie radiowej Jedynki.

Przedstawiciel Departamentu Energii Jądrowej powiedział, że aktualnie rząd bierze pod uwagę różne sposoby finansowania polskiego atomu. Jednym z nich jest zbudowanie elektrowni jądrowej przez państwo, a tuż przed przyłączeniem jej do sieci sprzedanie odbiorcom końcowym, czyli przedsiębiorcom, przemysłowi lub samorządom. W grę wchodzą również mniejsi odbiorcy energii, czyli pośrednio mogłyby to być gospodarstwa domowe.

Aktualnie Polska jest na etapie zaawansowanych przygotowań do wybudowania pierwszej elektrowni jądrowej. W inwestycję najprawdopodobniej zostaną zaangażowani Amerykanie. Partnerem budowy polskiej elektrowni atomowej być może będzie amerykańska firma Westinghouse, która jest najbliżej przekonania Warszawy do swojej oferty.

Rząd promuje energię jądrową. Startuje kampania edukacyjna

Polskie Radio Jedynka

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA