fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaElektrownia jądrowa – czy to się opłaca?

Elektrownia jądrowa – czy to się opłaca?

Łukasz Sawicki z Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest przekonany, że elektrownia jądrowa będzie dla Polski opłacalną inwestycją.

Zdaniem Łukasza Sawickiego z resortu klimatu i środowiska budowa elektrowni jądrowej w naszym kraju będzie opłacalna zarówno w krótkim, jak i w długim terminie, jednak zakres tej opłacalności będzie mocno uzależniony od ostatecznie przyjętego modelu biznesowego.

Według eksperta jedną z niewątpliwych oszczędności elektrowni jądrowej będzie obniżenie ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych, co wynika z „ekstremalnie niskich” kosztów produkcji prądu z atomu.

– Większym wyzwaniem są tutaj koszty kapitałowe, które trzeba dodać w przypadku takiej inwestycji. Najdroższe jest bezpieczeństwo energetyczne, a energetyka jądrowa jest stabilnym i przez to najcenniejszym źródłem energii – powiedział Łukasz Sawicki na antenie radiowej Jedynki.

Przedstawiciel Departamentu Energii Jądrowej powiedział, że aktualnie rząd bierze pod uwagę różne sposoby finansowania polskiego atomu. Jednym z nich jest zbudowanie elektrowni jądrowej przez państwo, a tuż przed przyłączeniem jej do sieci sprzedanie odbiorcom końcowym, czyli przedsiębiorcom, przemysłowi lub samorządom. W grę wchodzą również mniejsi odbiorcy energii, czyli pośrednio mogłyby to być gospodarstwa domowe.

Aktualnie Polska jest na etapie zaawansowanych przygotowań do wybudowania pierwszej elektrowni jądrowej. W inwestycję najprawdopodobniej zostaną zaangażowani Amerykanie. Partnerem budowy polskiej elektrowni atomowej być może będzie amerykańska firma Westinghouse, która jest najbliżej przekonania Warszawy do swojej oferty.

Rząd promuje energię jądrową. Startuje kampania edukacyjna

Polskie Radio Jedynka

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA