fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesEpidemia się skończyła, ale Polska dalej pożycza pieniądze z Brukseli na walkę...

Epidemia się skończyła, ale Polska dalej pożycza pieniądze z Brukseli na walkę z COVID-19

Polski rząd otrzymał 1,5 miliarda euro z ostatniej transzy pomocy dla naszego kraju, która zostanie przeznaczona na przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19.

Unia Europejska przeznaczyła w sumie 98,4 mld euro na realizację instrumentu SURE. Ma on na celu ochronę miejsc pracy i dochodów przed skutkami COVID-19. W ostatniej transzy wypłacono 6,5 mld euro dziewięciu państwom, z tego 1,5 mld trafiło do Polski.

Pieniądze mają zrekompensować poniesione już przez Warszawę w czasie trwania epidemii wydatki wynikające ze zmniejszenia wymiaru pracy niektórych osób, rekompensaty dla samozatrudnionych czy większych kosztów funkcjonowania służby zdrowia.

Najważniejszym zadaniem inicjatywy była ochrona miejsc pracy, których istnienie było zagrożone podczas pandemii.

Komisja Europejska chwali się, że pieniądze z SURE pomogły w 2020 roku 31,5 mln ludzi i 2,5 mln firm. Rok później było to 9 mln mieszkańców i 800 tysięcy przedsiębiorstw w całej Unii.

Fundusze na ostatnią transzę z tych wypłat pochodzą ze sprzedaży obligacji, które mają zostać spłacone do 2037 roku. Tym samym Komisja Europejska stała się największym na świecie emitentem tego typu papierów wartościowych, z których pozyskane środki trafiły na cele społeczne.

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji

22 osoby zostały zatrzymane we Włoszech, Austrii, Rumunii i na Słowacji w związku z oskarżeniami o wyłudzenie kilkuset milionów euro pochodzących z unijnych funduszy na odbudowę po pandemii COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA