Polski rząd otrzymał 1,5 miliarda euro z ostatniej transzy pomocy dla naszego kraju, która zostanie przeznaczona na przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19.

Unia Europejska przeznaczyła w sumie 98,4 mld euro na realizację instrumentu SURE. Ma on na celu ochronę miejsc pracy i dochodów przed skutkami COVID-19. W ostatniej transzy wypłacono 6,5 mld euro dziewięciu państwom, z tego 1,5 mld trafiło do Polski.

Pieniądze mają zrekompensować poniesione już przez Warszawę w czasie trwania epidemii wydatki wynikające ze zmniejszenia wymiaru pracy niektórych osób, rekompensaty dla samozatrudnionych czy większych kosztów funkcjonowania służby zdrowia.

Najważniejszym zadaniem inicjatywy była ochrona miejsc pracy, których istnienie było zagrożone podczas pandemii.

Komisja Europejska chwali się, że pieniądze z SURE pomogły w 2020 roku 31,5 mln ludzi i 2,5 mln firm. Rok później było to 9 mln mieszkańców i 800 tysięcy przedsiębiorstw w całej Unii.

Fundusze na ostatnią transzę z tych wypłat pochodzą ze sprzedaży obligacji, które mają zostać spłacone do 2037 roku. Tym samym Komisja Europejska stała się największym na świecie emitentem tego typu papierów wartościowych, z których pozyskane środki trafiły na cele społeczne.

ec.europa.eu

Poprzedni artykułBudżet Warszawy 2023: spadają dochody i rośnie deficyt
Następny artykułJapoński „nowy kapitalizm” oznacza… podniesienie podatków