fbpx
wtorek, 10 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesEpidemia się skończyła, ale Polska dalej pożycza pieniądze z Brukseli na walkę...

Epidemia się skończyła, ale Polska dalej pożycza pieniądze z Brukseli na walkę z COVID-19

Polski rząd otrzymał 1,5 miliarda euro z ostatniej transzy pomocy dla naszego kraju, która zostanie przeznaczona na przeciwdziałanie skutkom epidemii COVID-19.

Unia Europejska przeznaczyła w sumie 98,4 mld euro na realizację instrumentu SURE. Ma on na celu ochronę miejsc pracy i dochodów przed skutkami COVID-19. W ostatniej transzy wypłacono 6,5 mld euro dziewięciu państwom, z tego 1,5 mld trafiło do Polski.

Pieniądze mają zrekompensować poniesione już przez Warszawę w czasie trwania epidemii wydatki wynikające ze zmniejszenia wymiaru pracy niektórych osób, rekompensaty dla samozatrudnionych czy większych kosztów funkcjonowania służby zdrowia.

Najważniejszym zadaniem inicjatywy była ochrona miejsc pracy, których istnienie było zagrożone podczas pandemii.

Komisja Europejska chwali się, że pieniądze z SURE pomogły w 2020 roku 31,5 mln ludzi i 2,5 mln firm. Rok później było to 9 mln mieszkańców i 800 tysięcy przedsiębiorstw w całej Unii.

Fundusze na ostatnią transzę z tych wypłat pochodzą ze sprzedaży obligacji, które mają zostać spłacone do 2037 roku. Tym samym Komisja Europejska stała się największym na świecie emitentem tego typu papierów wartościowych, z których pozyskane środki trafiły na cele społeczne.

ec.europa.eu

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA