fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFinanseEuropejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.

Ubiegły rok był czasem wyraźnej poprawy dobrobytu mieszkańców Unii Europejskiej. Gospodarstwa domowe krajów UE wydały na zakup towarów i usług o 4,7 proc. więcej niż w 2021 r. i o 1 proc. więcej niż w roku 2019, czyli ostatnim przed wybuchem pandemii COVID-19. 

Jest to wyraźne odbicie po spadkach notowanych w 2020 r., spowodowanych koronawirusem i wprowadzonymi podczas jego trwania ograniczeniami. 

Mieszkańcy Unii największe wzrosty swoich wydatków przeznaczyli na restauracje i hotele (gdzie wydali więcej o 33,8 proc. niż w zeszłym roku), na rekreację i kulturę (14,7 proc.), na odzież i obuwie (11,5 proc.) oraz na transport (wzrost o 4,7 proc). 

Jedynymi kategoriami, gdzie zanotowano spadek wydatków była żywność i napoje bezalkoholowe (redukcja o 3,1 proc.) oraz alkohole oraz tytoń (zmniejszenie o 1 proc.). 

Polacy wydają więcej niż zarabiają

Jednocześnie w tym samym czasie gospodarstwa domowe w Unii oszczędzały średnio 12,7 proc. ze swoich dochodów. Z tego najwięcej odkładano (między 18 a 20 proc. dochodów)  w Niemczech, Holandii i w Luksemburgu. 

Jedynie mieszkańcy dwóch państw: Polski i Grecji przeciętnie więcej wydawali niż zarabiali. Oznacza to, że bieżące wydatki pokrywali w jakiejś części ze zgromadzonych wcześniej oszczędności lub pożyczek. 

ec.europa.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK przygląda się praktykom banków w sprawie oszustw

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował praktyki kolejnych kilku banków dotyczące postępowania w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
2 MIN CZYTANIA

Dofinansowanie z ZUS dla przedsiębiorców. Tylko miesiąc na składanie wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs dla przedsiębiorców, który pozwoli na dofinansowanie m.in. zakupu różnych maszyn i urządzeń poprawiających warunki bezpieczeństwa i higieny pracy osób zatrudnionych w firmie.
3 MIN CZYTANIA

Urban Land Institute: inwestorzy rynku nieruchomości nie uciekną od ESG

Zaskakujący raport mówiący o potrzebie uwzględniania w działalności już w tym roku tzw. komponentu ESG przedstawiły Urban Land Institute i firma doradcza Ferguson Partners.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy prywatny lądownik dotarł na Księżyc

Lądownik Odyseusz osiadł na powierzchni Księżyca i tym samym stał się pierwszym tego typu urządzeniem, które dotarło na Srebrny Glob w ramach prywatnej inicjatywy.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Jakim majątkiem dysponują najbogatsi monarchowie świata?

Obecnie monarchowie panują w kilkudziesięciu państwach na świecie, a niektórzy z nich oprócz dziedzicznych tytułów i przywilejów dysponują potężnymi majątkami.
2 MIN CZYTANIA