fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaEkologiaFrancja i Niemcy ograniczają wsparcie dla samochodów elektrycznych

Francja i Niemcy ograniczają wsparcie dla samochodów elektrycznych

Władze w Berlinie i Paryżu ogłosiły radykalne zmiany i ograniczenie dotychczas funkcjonujących programów, w ramach których nabywcy pojazdów na prąd mogli liczyć na wysokie dotacje.

Największe państwa Unii Europejskiej wycofują się z hojnych dopłat do zakupu elektrycznych samochodów. 

Niemiecki program dotacji funkcjonował od 2014 roku. W jego ramach można było otrzymać z publicznych środków wsparcie sięgające od 3 do 4,5 tys. euro przy zakupie samochodu elektrycznego lub hybrydowego, którego cena nie przekraczała 65 tys. euro. Z możliwości tych skorzystali w tym czasie nabywcy niemal 2 mln pojazdów, a suma rządowych dopłat sięgnęła prawie 10 mld euro. 

Program zakończy się jeszcze w obecnym roku. W najbliższych dniach wstrzymane zostanie przyjmowanie nowych wniosków, chociaż wcześniejsze plany przewidywały jego kontynuację co najmniej do końca 2024 r. Przyspieszenie tej decyzji było spowodowane trudną sytuacją niemieckiego budżetu i potrzebą jak najszybszych cięć wydatków. 

Jednocześnie zmiany w swoim programie dopłat do samochodów elektrycznych zapowiedział rząd w Paryżu. Zgodnie z nowymi zasadami, dotacji nie otrzymają nabywcy większości chińskich tanich, popularnych marek oraz Tesli. Premiowane będą za to głównie pojazdy francuskiej produkcji. W tym kraju subsydia sięgają poziomu 5-7 tys. euro, a roczny łączny budżet przeznaczony na nie wynosi miliard euro. 

Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA