fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatFrancja ustawowo zdecydowała o likwidacji bezrobocia

Francja ustawowo zdecydowała o likwidacji bezrobocia

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało przepisy, na podstawie których zostaną podjęte działania zmierzające do osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia i likwidacji bezrobocia.

Francja od 1 stycznia gruntownie zmieni swój system walki z bezrobociem. Od nowego roku przestanie działać instytucja Pôle Emploi odpowiedzialna za zatrudnienie w kraju. Zastąpi ją nowy urząd France Travail, którego długoterminowym celem będzie doprowadzenie do stanu „pełnego zatrudnienia”. Pierwszym etapem ma być redukcja bezrobocia do poziomu 5 proc. (z obecnego 7,4 proc.). Realizację tego poziomu wyznaczono na rok 2027. 

Nowy urząd ma usprawnić procedury rejestracji bezrobotnych oraz proces prowadzenia osób szukających pracy do znalezienia nowego miejsca zatrudnienia. 

Nie szkolisz się – nie dostajesz zasiłku

Wprowadzona zostanie m.in. umowa zawierana przez państwo z poszukującymi zajęcia. Brak jej dotrzymania będzie skutkował odebraniem lub zawieszeniem pobieranego zasiłku. Ponadto ludzie klasyfikowani jako najmniej rokujący na znalezienie zatrudnienia, a pobierającym zasiłek, będą kierowani na szkolenia zawodowe w wymiarze 15-20 godzin tygodniowo. 

Cała reforma ma w latach 2024-2027 kosztować francuskich podatników 2,3-2,7 mld euro. 

vie-publique.fr

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA