fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatGlobalne wydatki na wojsko rosną najszybciej od zakończenia zimnej wojny

Globalne wydatki na wojsko rosną najszybciej od zakończenia zimnej wojny

Polska znajduje się w czołówce europejskich państw pod względem wzrostu wydatków na obronność w ubiegłym roku.

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował obszerny raport na temat wydatków na wojsko w państwach całego globu. Zgodnie z nim, w 2022 roku wszystkie państwa wydały na zbrojenia łącznie 2,24 bln dolarów, czyli o 3,7 proc. więcej względem roku wcześniejszego.

Globalnym liderem pozostają USA, których budżet obronny sięgnął 877 mld dolarów. Drugie miejsce zajmują Chiny z kwotą 292 mld, a trzecie Rosja, która przeznaczyła na cele wojskowe równowartość 86,4 mld dolarów. Kolejne pozycje w zestawieniu należą do Indii (81,4 mld dolarów) i Arabii Saudyjskiej (75 mld dolarów). Zaangażowana w wojnę Ukraina wydała na armię 44 mld dolarów, co oznacza wzrost o 640 proc. względem roku 2021 i jest największą zmianą z roku na rok, jaką kiedykolwiek zanotowano w historii raportów publikowanych przez SIPRI.

Wydatki na wojsko wszystkich państw Europy rosły najszybciej od 30 lat.

Polskie wydatki na obronność sięgnęły 16,5 mld dolarów, czyli o 11 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Jest to jeden z największych wzrostów w Europie Zachodniej i Środkowej – za Finlandią (zmiana o 36 proc. ), Litwą (27 proc.) i Szwecją (12 proc.).

Chociaż w większości państw wydatki na zbrojenia wyraźnie rosły, to kilka krajów zanotowało tu wyraźne redukcje. Były one w szczególności widoczne w Nigerii (ograniczenie budżetu obronnego o 38 proc.) i w Turcji (zmniejszenie wydatków na wojsko o 26 proc.).

sipri.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA