fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPotężne podwyżki dla górników. Zarobią średnio 12 tysięcy złotych

Potężne podwyżki dla górników. Zarobią średnio 12 tysięcy złotych

Związki zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej wynegocjowały z zarządem bardzo wysokie podwyżki na obecny rok.

Związkowcy domagali się wzrostu wynagrodzeń o 25 procent. Swoje żądania uzasadniali potrzebą dostosowania ich realnego poziomu do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce. Ich zdaniem wystąpiły nadzwyczajne okoliczności, czyli wojna na Ukrainie i wysoka inflacja, które doprowadziły do wzrostu cen przekładającego się na znacznie wyższe koszty utrzymania pracowników i ich rodzin. Ostatecznie przyjęto, że punktem odniesienia do podwyżek dla górników będzie zeszłoroczna inflacja, której wysokość sięgnęła poziomu 14,4 procent. I do niej dodano jeszcze jeden procent, w wyniku czego ostatecznie górnicy zarobią o 15,4 procent więcej niż w roku ubiegłym.

Oznacza to, że średnia pensja wyniesie w obecnym roku ponad 12 tysięcy złotych – o prawie 2 tysiące złotych więcej niż w poprzednim.

W połowie ubiegłego roku górniczy związkowcy wynegocjowali jednorazowe świadczenia, sięgające 4-6 tysięcy złotych.

W Polskiej Grupie Górniczej pracuje 38,6 tysięcy osób.

solidarnoscgornicza.org.pl, pgg.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA