fbpx
środa, 15 maja, 2024
Strona głównaŚwiatIm więcej płacą za urodzenie dziecka tym… mniej ich przychodzi na świat

Im więcej płacą za urodzenie dziecka tym… mniej ich przychodzi na świat

Mimo coraz bardziej hojnych programów socjalnych zachęcających do posiadania potomstwa Korea Południowa notuje najniższy przyrost naturalny na świecie.

Współczynnik dzietności w Korei Południowej spadł w 2022 roku poniżej poziomu 0,8. Dla zapewnienia zastępowalności pokoleń powinien on wynosić 2,1 (jest to średnia liczba dzieci rodzonych przez kobietę). Dla porównania w Polsce sięga on 1,26. Aby przeciwdziałać tym trendom władze w Seulu zapowiadają szereg nowych inicjatyw zachęcających do rodzenia dzieci. 

Podwyższono – z 700 tys. do miliona wonów (równowartość 3 tys. złotych) – miesięczne uposażenie otrzymywane przez rodziny posiadające dziecko w pierwszym roku jego życia. Kolejny rok będzie dla nich oznaczał dotację w wysokości 0,5 mln wonów (zamiast dotychczasowych 350 tys.) każdego miesiąca. 

Od 2022 roku za urodzenie dziecka przysługuje jednorazowe becikowe w wysokości 2 mln wonów (6 tys. złotych). Teraz dodatkowo 3 mln wonów (7,5 tys. złotych) otrzymają rodzice, którzy zdecydowali się na kolejne dziecko, a 5 mln (15 tys. złotych) ci, którym urodziły się bliźniaki. 

Zwiększone zostały też państwowe dotacje dla rodziców przebywających na urlopach po urodzeniu dziecka. Ponadto młodzi stażem rodzice mogą otrzymać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. 

koreatimes.co.kr
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA