fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatIm więcej płacą za urodzenie dziecka tym… mniej ich przychodzi na świat

Im więcej płacą za urodzenie dziecka tym… mniej ich przychodzi na świat

Mimo coraz bardziej hojnych programów socjalnych zachęcających do posiadania potomstwa Korea Południowa notuje najniższy przyrost naturalny na świecie.

Współczynnik dzietności w Korei Południowej spadł w 2022 roku poniżej poziomu 0,8. Dla zapewnienia zastępowalności pokoleń powinien on wynosić 2,1 (jest to średnia liczba dzieci rodzonych przez kobietę). Dla porównania w Polsce sięga on 1,26. Aby przeciwdziałać tym trendom władze w Seulu zapowiadają szereg nowych inicjatyw zachęcających do rodzenia dzieci. 

Podwyższono – z 700 tys. do miliona wonów (równowartość 3 tys. złotych) – miesięczne uposażenie otrzymywane przez rodziny posiadające dziecko w pierwszym roku jego życia. Kolejny rok będzie dla nich oznaczał dotację w wysokości 0,5 mln wonów (zamiast dotychczasowych 350 tys.) każdego miesiąca. 

Od 2022 roku za urodzenie dziecka przysługuje jednorazowe becikowe w wysokości 2 mln wonów (6 tys. złotych). Teraz dodatkowo 3 mln wonów (7,5 tys. złotych) otrzymają rodzice, którzy zdecydowali się na kolejne dziecko, a 5 mln (15 tys. złotych) ci, którym urodziły się bliźniaki. 

Zwiększone zostały też państwowe dotacje dla rodziców przebywających na urlopach po urodzeniu dziecka. Ponadto młodzi stażem rodzice mogą otrzymać kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach. 

koreatimes.co.kr
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA