fbpx
czwartek, 7 listopada, 2024
Strona głównaŚwiatIm większa korupcja, tym bliżej Bośni i Hercegowinie do Unii Europejskiej

Im większa korupcja, tym bliżej Bośni i Hercegowinie do Unii Europejskiej

Komisja Europejska wydała pozytywną rekomendację dla rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną.

W grudniu 2022 roku Rada Europejska przychyliła się do wniosku rządu w Sarajewie i przyznała Bośni i Hercegowinie status państwa kandydującego do członkostwa w UE. 

Von der Leyen chwali Bośnię

Teraz Komisja Europejska stwierdziła, że od tamtego czasu bośniackie władze poczyniły wyraźne postępy w działaniach mających na celu dołączenie ich kraju do Unii. Wśród sukcesów bałkańskiego kraju eurokraci wymieniają przyjęcie odpowiednich przepisów dotyczących przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu i prania brudnych pieniędzy. Bruksela doceniła też działania zmierzające do reformy systemu sądownictwa i prokuratury, a także walkę z korupcją i zorganizowaną przestępczością. Komisja dostrzega również dokonaną przez Sarajewo poprawę w zasadach polityki migracyjnej oraz podjęte kroki mające na celu dostosowanie własnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa do obowiązujących w Unii. 

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, nazywa postępy Bośni i Hercegowiny „imponującymi” i rekomendowała Radzie Europejskiej rozpoczęcie oficjalnych negocjacji akcesyjnych. 

Korupcja rośnie

Ponadto KE przedstawiła Radzie projekt ram negocjacyjnych dla Ukrainy i Mołdawii, z którymi rozmowy są już na dalszym etapie niż w przypadku Bośni i Hercegowiny. 

Mimo ciepłych deklaracji ze strony Brukseli, Bośnia i Hercegowina od lat spada w indeksie odczuwania korupcji, publikowanego co rok przez organizację Amnesty International. Obecnie zajmuje w nim 110 miejsce (Polska jest 45) na 180 sklasyfikowanych państw – z wynikiem 34 punktów (im mniej punktów, tym większa korupcja). Podczas gdy jeszcze 10 lat temu (w 2013 roku) wynik Bośni był zdecydowanie lepszy i wynosił 42 punkty. 

neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu, transparency.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA