fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesRosyjski import spadł o połowę

Rosyjski import spadł o połowę

Od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę o ok. połowę spadła wartość produktów sprowadzanych zza granicy do Rosji.

Władze w Moskwie wraz z rozpoczęciem wojny na Ukrainie wstrzymały publikację części oficjalnych danych gospodarczych, w tym m.in. tych dotyczących importu. Jednak niektóre banki i instytucje publikują ich własne szacunki.

Tak też zrobił Bank Otkritie, który twierdzi, że wartość rosyjskiego importu w kwietniu wyniosła między 5 a 10 miliardów dolarów. Ostatni raz na tak niskim poziomie był on 20 lat temu. Dla porównania w lutym, ostatnim miesiącu przed atakiem na Ukrainę i jeszcze przed wprowadzeniem znacznej części sankcji, sięgał poziomu 27,5 miliarda dolarów.

Tendencje te znajdują potwierdzenie w analizie struktury wymiany handlowej 20 największych partnerów Federacji Rosyjskiej. Robin Brooks, szef Instytutu Finansów Międzynarodowych twierdzi, że Rosja importowała od nich w kwietniu o połowę mniej towarów niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Według jego prognoz, w całym obecnym roku PKB tego kraju spadnie o 30 procent.

Już ponad 900 firm wstrzymało swoją działalność w Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

Moskwa próbując ratować sytuację i braki na swoim rynku (m.in. elektroniki) zezwoliła na sprowadzanie produktów bez zgody podmiotów czy osób posiadających do nich prawa własności intelektualnej.

themoscowtimes.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA

Polacy gotowi na przebranżowienie

Prawie połowa Polaków jest gotowa na zmianę branży, jeśli pozwoli im to znaleźć lepszą pracę. To dobra informacja dla pracodawców.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA