fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaIndie wzywają bogate kraje: dajcie obiecane 100 miliardów dolarów!

Indie wzywają bogate kraje: dajcie obiecane 100 miliardów dolarów!

Rząd w Nowym Delhi zaapelował do krajów rozwiniętych o dotrzymanie deklaracji dotyczących kwot przeznaczanych na pomoc klimatyczną dla uboższych państw.

W 2009 roku najbogatsze kraje świata (w tym m.in. USA, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) postanowiły, że będą co rok przekazywać określoną kwotę na wsparcie mniej zamożnych państw w działaniach mających zminimalizować skutki globalnego ocieplenia. Środki te miały rosnąć z roku na rok tak, aby w 2020 r. wyniosły 100 miliardów dolarów. Obietnica ta nie została jednak dotrzymana, bo sięgnęła w wyznaczonym terminie niewiele więcej ponad 83 miliardy dolarów. Dlatego wcześniejsze deklaracje zostały zrewidowane i zgodnie z teraz obowiązującymi wyznaczona kwota ma zostać osiągnięta w roku 2025.

Na powyższe okoliczności zwrócili uwagę przedstawiciele Indii podczas rozpoczętego 6 listopada szczytu klimatycznego COP27, odbywającego się w Egipcie.

Ich zdaniem brak realizacji wcześniejszych zobowiązań przez bogate państwa rodzi wzajemną nieufność i zniechęca władze uboższych krajów do redukcji emisji zanieczyszczeń.

W ostatnich dniach zanieczyszczenie powietrza w stolicy Indii znacznie przekroczyło dopuszczalne normy. Zamknięto szkoły w obawie o zdrowie dzieci. Połowa pracowników miejskiej administracji będzie wykonywać swoje obowiązki zdalnie, a prywatne firmy zostały wezwane do wprowadzenia podobnych rozwiązań.

euronews.com, eurodad.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA