fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaEkologiaIndie wzywają bogate kraje: dajcie obiecane 100 miliardów dolarów!

Indie wzywają bogate kraje: dajcie obiecane 100 miliardów dolarów!

Rząd w Nowym Delhi zaapelował do krajów rozwiniętych o dotrzymanie deklaracji dotyczących kwot przeznaczanych na pomoc klimatyczną dla uboższych państw.

W 2009 roku najbogatsze kraje świata (w tym m.in. USA, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) postanowiły, że będą co rok przekazywać określoną kwotę na wsparcie mniej zamożnych państw w działaniach mających zminimalizować skutki globalnego ocieplenia. Środki te miały rosnąć z roku na rok tak, aby w 2020 r. wyniosły 100 miliardów dolarów. Obietnica ta nie została jednak dotrzymana, bo sięgnęła w wyznaczonym terminie niewiele więcej ponad 83 miliardy dolarów. Dlatego wcześniejsze deklaracje zostały zrewidowane i zgodnie z teraz obowiązującymi wyznaczona kwota ma zostać osiągnięta w roku 2025.

Na powyższe okoliczności zwrócili uwagę przedstawiciele Indii podczas rozpoczętego 6 listopada szczytu klimatycznego COP27, odbywającego się w Egipcie.

Ich zdaniem brak realizacji wcześniejszych zobowiązań przez bogate państwa rodzi wzajemną nieufność i zniechęca władze uboższych krajów do redukcji emisji zanieczyszczeń.

W ostatnich dniach zanieczyszczenie powietrza w stolicy Indii znacznie przekroczyło dopuszczalne normy. Zamknięto szkoły w obawie o zdrowie dzieci. Połowa pracowników miejskiej administracji będzie wykonywać swoje obowiązki zdalnie, a prywatne firmy zostały wezwane do wprowadzenia podobnych rozwiązań.

euronews.com, eurodad.org

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy przedsiębiorcy pozytywnie o systemie kaucyjnym

Federacja Przedsiębiorców Polskich przedstawia pozytywy płynące z wprowadzenia systemu kaucyjnego oraz systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).
3 MIN CZYTANIA

Przedsiębiorcy (niektórzy) skorzystają na zielonej transformacji

Na zielonej transformacji zarobią przedsiębiorcy instalujący wentylację i klimatyzację, produkujący magazyny energii i ciepła oraz firmy z branży termomodernizacyjnej i fotowoltaicznej.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA