fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaEkologiaIndonezja wycina tysiące hektarów lasów, żeby… chronić środowisko

Indonezja wycina tysiące hektarów lasów, żeby… chronić środowisko

W Indonezji karczowane są potężne lasy, aby stworzyć przestrzeń dla plantacji roślin niezbędnych do produkcji ekologicznych paliw.

Indonezja jest trzecim na świecie (po Brazylii i USA) producentem biopaliw i największym na globie producentem biodiesla. Ten powstaje w tym kraju głównie z oleju palmowego.

Zgodnie z planami Dżakarty, wpisującymi się w walkę z globalnym ociepleniem, ilość biokomponentów w paliwie poruszających się po kraju pojazdów ma wzrosnąć z obecnego poziomu 30 procent do 50 procent w 2025 roku.

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę samochodów, produkcja biopaliw musi wzrosnąć o 50 procent w najbliższych trzech latach, aby móc zaspokoić zapotrzebowanie i wypełnić środowiskowe cele rządu.

Aby spełnić te założenia konieczne jest zapewnienie 1,2 miliona ha nowych gruntów pod uprawy oleju palmowego, które powstawały dotychczas głównie w wyniku karczowania lasów.

Podczas ostatniej konferencji klimatycznej COP26 indonezyjski rząd – co prawda – deklarował, iż do 2030 roku zakończy proces wylesiania, ale niedługo później władze zaczęły wycofywać się z tej decyzji.

Indonezja jest obecnie trzecim krajem świata pod względem redukcji terenów leśnych.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Opłaty za plastikowe opakowania jednak niższe?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska najprawdopodobniej obniży stawki opłat za plastikowe opakowania względem propozycji z majowego projektu rozporządzenia.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko opłacie opakowaniowej i końcu jednorazowego plastiku

Politycy Konfederacji podczas konferencji prasowej zwrócili uwagę, że aktualnie podatek od plastiku pobierany przez UE kosztuje Polaków ok. 2 mld zł rocznie, a nowy zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazówek to kolejny 1 mld zł straty.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA