fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaEkologiaIndonezja wycina tysiące hektarów lasów, żeby… chronić środowisko

Indonezja wycina tysiące hektarów lasów, żeby… chronić środowisko

W Indonezji karczowane są potężne lasy, aby stworzyć przestrzeń dla plantacji roślin niezbędnych do produkcji ekologicznych paliw.

Indonezja jest trzecim na świecie (po Brazylii i USA) producentem biopaliw i największym na globie producentem biodiesla. Ten powstaje w tym kraju głównie z oleju palmowego.

Zgodnie z planami Dżakarty, wpisującymi się w walkę z globalnym ociepleniem, ilość biokomponentów w paliwie poruszających się po kraju pojazdów ma wzrosnąć z obecnego poziomu 30 procent do 50 procent w 2025 roku.

Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę samochodów, produkcja biopaliw musi wzrosnąć o 50 procent w najbliższych trzech latach, aby móc zaspokoić zapotrzebowanie i wypełnić środowiskowe cele rządu.

Aby spełnić te założenia konieczne jest zapewnienie 1,2 miliona ha nowych gruntów pod uprawy oleju palmowego, które powstawały dotychczas głównie w wyniku karczowania lasów.

Podczas ostatniej konferencji klimatycznej COP26 indonezyjski rząd – co prawda – deklarował, iż do 2030 roku zakończy proces wylesiania, ale niedługo później władze zaczęły wycofywać się z tej decyzji.

Indonezja jest obecnie trzecim krajem świata pod względem redukcji terenów leśnych.

BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA