fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatIran, Rosja, Chiny i Turcja świętują „upadek” Ameryki

Iran, Rosja, Chiny i Turcja świętują „upadek” Ameryki

Według tego izraelskiego dziennika, autorytarne reżimy napawają się chaosem, który ogarnął USA. Rosja, Chiny, Iran, a ostatnio w coraz większym stopniu także Turcja, czekały na moment, w którym świat znowu stanie się wielobiegunowy. Współpracowały ze sobą i wspólnie zasiadały na globalnych forach, w których USA nie bierze udziału. Kraje te mają dobrze opłacane państwowe media, takie jak RT, TRT, irańskie Tasnim i Fars News, oraz liczne chińskie organizacje, by koordynować swoje wysiłki przeciwko USA. Polityką owych państw jest powolne podważanie pozycji i czekanie na chwilę słabości USA, by zrealizować własne plany.

Według rosyjskich mediów, przedstawiciel Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Dzięki Bogu, że w Rosji nie dzieje się to, co w Ameryce”.

Rosyjski senator, Aleksiej Puszkow napisał na Twitterze, że USA się sypią, jako dowody podając wycofanie się Amerykanów z Syrii i Afganistanu. Puszkow publikował także wypowiedzi, według których kryzys, który dotknął USA w wyniku pandamii koronawirusa i jej niezdolność do wysłania pomocy swoim europejskim sojusznikom, stanowią dalsze dowody na „upadek Ameryki”. Według niego: „Ameryka wygłasza histeryczne tyrady przeciwko Chinom, a teraz stoi w obliczu wewnętrznego rozłamu i rasowego buntu”.

Irański Tasnim także opublikował wypowiedź Puszkowa. Jednocześnie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zapewnia, że jest silniejszy niż kiedykolwiek i wytrwale walczy z „faraońską dyktaturą terrorystycznych Stanów Zjednoczonych”.

Państwowe tureckie media publikują artykuły utrzymujące, że amerykańskie korporacje „rabują” czarnoskórą społeczność. „Turcy popierają protesty, ale tłumią bunty u siebie – podobnie jak Chiny, Iran i Rosja. TRT zwraca uwagę na brutalność policji w USA, mimo że nigdy nie krytykuje brutalności policji w Turcji” – pisze „Jerusalem Post”.

Reżimy te planują wykorzystać podwójny kryzys, z jakim mierzą się Stany Zjednoczone, by poprawić swoją pozycję militarną i geopolityczną. Ankara, mimo iż oficjalnie jest sojusznikiem USA, podpisała umowę na zakup rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400, a także zalała Libię bronią i syryjskimi najemnikami. Iran wysłał tankowce do Wenezueli. Rosja – samoloty bojowe do Libii i Syrii.
Turcja projektuje nowy odrzutowiec, który zdaniem rosyjskich mediów, może zastąpić F-16. Rosja umacnia swój system obronny, a Turcja chce współpracować z Iranem, Malezją i Pakistanem nad poprawą stosunków gospodarczych i zwiększyć udział w rejonie śródziemnomorskim.

Źródło: Deborah Danan/Jerusalem Post

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.