fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatIran, Rosja, Chiny i Turcja świętują „upadek” Ameryki

Iran, Rosja, Chiny i Turcja świętują „upadek” Ameryki

Według tego izraelskiego dziennika, autorytarne reżimy napawają się chaosem, który ogarnął USA. Rosja, Chiny, Iran, a ostatnio w coraz większym stopniu także Turcja, czekały na moment, w którym świat znowu stanie się wielobiegunowy. Współpracowały ze sobą i wspólnie zasiadały na globalnych forach, w których USA nie bierze udziału. Kraje te mają dobrze opłacane państwowe media, takie jak RT, TRT, irańskie Tasnim i Fars News, oraz liczne chińskie organizacje, by koordynować swoje wysiłki przeciwko USA. Polityką owych państw jest powolne podważanie pozycji i czekanie na chwilę słabości USA, by zrealizować własne plany.

Według rosyjskich mediów, przedstawiciel Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Dzięki Bogu, że w Rosji nie dzieje się to, co w Ameryce”.

Rosyjski senator, Aleksiej Puszkow napisał na Twitterze, że USA się sypią, jako dowody podając wycofanie się Amerykanów z Syrii i Afganistanu. Puszkow publikował także wypowiedzi, według których kryzys, który dotknął USA w wyniku pandamii koronawirusa i jej niezdolność do wysłania pomocy swoim europejskim sojusznikom, stanowią dalsze dowody na „upadek Ameryki”. Według niego: „Ameryka wygłasza histeryczne tyrady przeciwko Chinom, a teraz stoi w obliczu wewnętrznego rozłamu i rasowego buntu”.

Irański Tasnim także opublikował wypowiedź Puszkowa. Jednocześnie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej zapewnia, że jest silniejszy niż kiedykolwiek i wytrwale walczy z „faraońską dyktaturą terrorystycznych Stanów Zjednoczonych”.

Państwowe tureckie media publikują artykuły utrzymujące, że amerykańskie korporacje „rabują” czarnoskórą społeczność. „Turcy popierają protesty, ale tłumią bunty u siebie – podobnie jak Chiny, Iran i Rosja. TRT zwraca uwagę na brutalność policji w USA, mimo że nigdy nie krytykuje brutalności policji w Turcji” – pisze „Jerusalem Post”.

Reżimy te planują wykorzystać podwójny kryzys, z jakim mierzą się Stany Zjednoczone, by poprawić swoją pozycję militarną i geopolityczną. Ankara, mimo iż oficjalnie jest sojusznikiem USA, podpisała umowę na zakup rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400, a także zalała Libię bronią i syryjskimi najemnikami. Iran wysłał tankowce do Wenezueli. Rosja – samoloty bojowe do Libii i Syrii.
Turcja projektuje nowy odrzutowiec, który zdaniem rosyjskich mediów, może zastąpić F-16. Rosja umacnia swój system obronny, a Turcja chce współpracować z Iranem, Malezją i Pakistanem nad poprawą stosunków gospodarczych i zwiększyć udział w rejonie śródziemnomorskim.

Źródło: Deborah Danan/Jerusalem Post

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA