fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaTransportIslamscy rebelianci paraliżują transport przez Kanał Sueski

Islamscy rebelianci paraliżują transport przez Kanał Sueski

Zagrożenie ze strony piratów doprowadziło do gwałtownego spadku ilości towarów, a w szczególności ropy, transportowanej przez Kanał Sueski.

Podczas gdy jeszcze do niedawna przez Kanał Sueski przepływało dziennie w tankowcach średnio 7 milionów baryłek ropy, to w ostatnich tygodniach wartość ta spadła do 3,4 mln baryłek. 

Redukcja ta jest efektem ataków rebeliantów z jemeńskiego plemienia Huti, którzy ostrzeliwują dronami i rakietami jednostki przepływające przez cieśninę Bab al-Mandab łączącą Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim. Działania partyzantów to odpowiedź na atak Izraela na Strefę Gazy. Powszechnie wiadomo, że rebelianci są wspierani przez Iran. 

Do tej pory nie ostrzeliwali oni jednak rosyjskich tankowców, które cały czas przewożą tą trasą ropę m.in. do Indii, co może być efektem bliskich relacji Rosji z Iranem. 

Najwięksi przewoźnicy, czyli firmy Hapag-Lloyd, Moller-Maersk, MSC, CMA czy CGM rezygnują z tej trasy i zamiast kierować swoje jednostki przez Kanał Sueski, wybierają znacznie dalszą, ale bezpieczniejszą drogę dookoła Afryki. Oznacza to wydłużenie czasu niezbędnego na realizację dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej do portu w Rotterdamie z 24 do 42 dni. 

Władze USA zapowiedziały uruchomienie w regionie specjalnych patroli okrętów wojennych, które będą miały za zadanie zneutralizowanie aktywności napastników z Jemenu. W tym celu zostanie przeprowadzona operacja Strażnik Dobrobytu, w której wezmą udział jednostki takich państw jak Wielka Brytania, Bahrajn, Kanada, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Seszele i Hiszpania. 

indianexpress.com, Reuter
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA