fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaJak długo będziemy importować węgiel?

Jak długo będziemy importować węgiel?

W najbliższych miesiącach Polska nadal będzie importowała węgiel. Wydobycie z krajowych kopalń jest za małe, by pokryć zapotrzebowanie gospodarstw domowych.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oświadczyła, że w 2023 r. Polska dalej będzie importować węgiel na potrzeby gospodarstw domowych i że w dalszym ciągu będą się tym zajmować spółki Węglokoks oraz PGE Paliwa.

Minister podkreśliła, że import będzie trwał aż do momentu, gdy zapotrzebowanie uda się w 100 proc. pokryć krajowym wydobyciem. Według obecnych szacunków ministerstwa klimatu i środowiska polskie gospodarstwa domowe i inni odbiorcy indywidualni potrzebują ok. 7 mln ton węgla rocznie. Dzisiaj Polska wydobywa z krajowych kopalń 40 mln ton węgla i żeby zapewnić Polakom te 7 mln ton, musielibyśmy wydobywać aż 70 mln ton „czarnego złota”. – Więc import będzie konieczny w kolejnym roku – powiedziała minister Moskwa.

Jeśli chodzi o kraje, z których będziemy importować węgiel, to kierunki pozostaną te same, ale dominować będzie Kolumbia. Według informacji przekazanych przez Annę Moskwę z kolumbijskiego węgla można odsiać nawet 30 proc. na potrzeby gospodarstw domowych.

Decyzją premiera, na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks w połowie lipca 2022 r. zostały zobowiązane do zakupu i sprowadzenia do Polski do 31 października br. łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

Wiemy, ile węgla eksportuje Polska

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA