fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaJak długo będziemy importować węgiel?

Jak długo będziemy importować węgiel?

W najbliższych miesiącach Polska nadal będzie importowała węgiel. Wydobycie z krajowych kopalń jest za małe, by pokryć zapotrzebowanie gospodarstw domowych.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oświadczyła, że w 2023 r. Polska dalej będzie importować węgiel na potrzeby gospodarstw domowych i że w dalszym ciągu będą się tym zajmować spółki Węglokoks oraz PGE Paliwa.

Minister podkreśliła, że import będzie trwał aż do momentu, gdy zapotrzebowanie uda się w 100 proc. pokryć krajowym wydobyciem. Według obecnych szacunków ministerstwa klimatu i środowiska polskie gospodarstwa domowe i inni odbiorcy indywidualni potrzebują ok. 7 mln ton węgla rocznie. Dzisiaj Polska wydobywa z krajowych kopalń 40 mln ton węgla i żeby zapewnić Polakom te 7 mln ton, musielibyśmy wydobywać aż 70 mln ton „czarnego złota”. – Więc import będzie konieczny w kolejnym roku – powiedziała minister Moskwa.

Jeśli chodzi o kraje, z których będziemy importować węgiel, to kierunki pozostaną te same, ale dominować będzie Kolumbia. Według informacji przekazanych przez Annę Moskwę z kolumbijskiego węgla można odsiać nawet 30 proc. na potrzeby gospodarstw domowych.

Decyzją premiera, na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks w połowie lipca 2022 r. zostały zobowiązane do zakupu i sprowadzenia do Polski do 31 października br. łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

Wiemy, ile węgla eksportuje Polska

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA