fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaKrajJak długo Polacy mogą przeżyć bez pracy?

Jak długo Polacy mogą przeżyć bez pracy?

Co piąty Polak nie ma w ogóle żadnych oszczędności, a 35 procent deklaruje, że w przypadku utraty pracy będzie się w stanie utrzymać tylko przez miesiąc.

Badanie deklaratywnego poziomu posiadanych oszczędności przez Polaków w wieku między 18. a 74. rokiem życia przeprowadził Krajowy Rejestr Długów w ramach projektu „Barometr oszczędności 2023”. 

21,8 proc. ankietowanych osób przyznało, że nie ma zgromadzonego żadnego kapitału. 24,3 proc. deklaruje posiadanie kwoty do 5 tys. złotych. 17,4 proc. Polaków twierdzi, że posiada rezerwy między 5 a 20 tys. złotych, a 23,2 proc. utrzymuje, że posiadają oszczędności powyżej 20 tys. złotych. 13,2 proc. pytanych odmówiło udzielenia informacji na ten temat. 

Jednocześnie 35 proc. badanych osób twierdzi, że gdyby straciło obecne źródło dochodu, to jest w stanie utrzymać się przez kolejny miesiąc. 40 proc. deklaruje, iż będzie to okres do pół roku. 

Najmniej zgromadzonych środków mają osoby będące w wieku 45-54 lat i nieposiadające wyższego wykształcenia. 

Wydatkami, które najczęściej uszczuplają oszczędności Polaków są te związane z leczeniem, naprawą samochodów lub remontem mieszkania. Rzadziej przeznaczamy je na podróże, zakupy drogich ubrań i spłatę zadłużenia. 

krd.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA