Prawodawstwo unijne, które powstało w ostatnich latach, nie przyczyniło się do postępów w integracji jednolitego rynku – informuje Konfederacja Lewiatan.
Korzyści ze wspólnego rynku
Tymczasem szacunki Komisji Europejskiej wskazują, że dzięki swobodnemu przepływowi towarów i usług, PKB Unii Europejskiej jest większy o 8–9 proc. Efekt zwiększonej konkurencji przyczynił się do uzyskania dodatkowych 2 proc. PKB. Według niedawnej aktualizacji badania Parlamentu Europejskiego pt. „Koszt braku Europy” korzyści wynikające z usunięcia pozostałych barier mogą wynieść 713 mld euro do końca 2029 r.
Konieczna jest dalsza integracja rynku wewnętrznego i eliminacja barier, które ograniczają aktywność europejskich przedsiębiorstw. Zmianom też muszą ulec zasady przyznawania pomocy publicznej, które obecnie zaburzają konkurencyjność w Europie
– powiedział Enrico Letta, były premier Włoch oraz prezydent Instytutu Jacquesa Delorsa, który na prośbę Rady Europejskiej pracuje nad raportem o przyszłości jednolitego rynku UE.
Brak postępów
Niestety firmy w UE borykają się z tymi samymi barierami, które istniały 20 lat temu. Jedynie 8,7 proc. małych i średnich przedsiębiorstw angażuje się w transgraniczną sprzedaż internetową.
Jak wyjaśnia Lewiatan: „Jednolity rynek zwiększa produktywność, podnosi jakość i pomaga obniżać ceny. Ma on również pozytywny wpływ na zatrudnienie – aż 56 mln miejsc pracy w UE zależy od handlu w ramach jednolitego rynku. Liczba pracowników zależnych od usług transgranicznych podwoiła się od 2000 r., odnotowując wzrost o 94 proc. w porównaniu ze wzrostem całkowitego zatrudnienia o 5,5 proc. Co więcej, dzięki swojej skali i integracji jednolity rynek wzmocnił pozycję i wpływy UE na świecie. Jednak do wykorzystania jego pełnego potencjału jest wciąż daleko”.
Źródło: lewiatan.org